Na hlavný obsah

Sen o zisku sa zmenil na nočnú moru: Ľudia vložili úspory do fondu. Teraz sa obávajú, že prišli o všetko

Na aktivity danej spoločnosti upozorňuje aj Národná banka Slovenska.

Sen o zisku sa zmenil na nočnú moru: Ľudia vložili úspory do fondu. Teraz sa obávajú, že prišli o všetko
Na aktivity AGF COMMUNITY družstvo upozorňuje aj Národná banka Slovenska. (Foto: STVR)

Stratené investície alebo premyslený podvod? Viac ako tisíc ľudí vložilo úspory do fondu s vidinou, že na dôchodku sa im bude lepšie žiť. Teraz majú obavy, že prišli o všetko. Ich sen o zisku sa zmenil na nočnú moru. Nevedia sa dostať k svojim účtom, nemajú informácie o tom, kde sú ich peniaze a na ich otázky vedenie fondu neodpovedá. Investori riskujú všetko. Kto však vyhráva?

“Odkedy je podozrenie, že som prišiel o peniaze, ktorému nechcem veriť, tak nie som schopný normálne fungovať. Jazyk sa mi pletie. Chodím na infúzie,“ priznal anonymný nespokojný investor.

“Majú mojich 120-tisíc eur a nekomunikujú. Tvária sa, že to stačilo. Akože zmiznú alebo odídu do zahraničia. Alebo čo?“ pýtal sa nespokojný investor Štefan Murárik.

“Dochádza k zneužívaniu dôverčivosti ľudí. Na druhej strane nestoja amatéri. To sú normálne nejaké organizované skupiny, gangy, ktoré to majú všetko vopred pripravené,“ ozrejmil advokát Juraj Bizoň.

Pán Murárik mal predstavu, že z investovaných peňazí, ktoré sa zhodnotia, mu bude zvyšok chodiť a bude mať prilepšený dôchodok.

“Poslali mi zmluvu, všetko sme riešili elektronicky. Stal som sa členom, zainvestoval som a cez internetbanking, cez moje heslo som si mohol kontrolovať, koľko mi investícia každý mesiac vyniesla. Bolo to okolo 600 – 700 eur každý mesiac. Pravidelne posielali reporty, každý mesiac ma informovali ako to vyzerá na akciových trhoch. Vyzeralo to veľmi dôveryhodne. Všetky výnosy som si nechával zatiaľ na mieste,“ prezradil.

Dôvera gradovala

Podľa anonymného respondenta dôvera gradovala. “Premysleným marketingom odporúčali klientom, ako zohnať peniaze, ďalej investovať. Došiel som do štádia, kedy som si zobral hypotéku a peniaze z tejto hypotéky som použil na investovanie v tejto spoločnosti. Išlo o sumu v desať tisícoch eur. Sľubovali nám ročný výnos v priemere 15 percent,“ opísal.

Druhý nespokojný investor má vo fonde spolu s manželkou okolo 60-tisíc eur. Prezradil, že z fondu dostávali aj motivačné mince, čím viac investovali, tým krajšiu mincu dostali.

Investori posielali svoje peniaze do fondu spravovaného spoločnosťou s názvom AG – osoba rizikového kapitálu, so sídlom v Česku, za ktorou stojí Michal Krasňan. Neinvestovali však priamo, ale cez rôzne s.r.o. ako aj cez družstvo AGF COMMUNITY. Jeho predsedom je Andrej Juhaniak a podpredsedom bol do marca tohto roku Michal Krasňan.

“Keď som ich požiadal, aby mi peniaze, ktoré tam mám, poslali na môj osobný účet, tak prestali komunikovať. Odstrelili ma z internetu, už som sa na svoju stránku nemohol nikdy prihlásiť. Volal som im telefonicky, nezdvíhali telefón,“ opísal Murárik.

Skupina poškodených na sociálnej sieti

V skupine sa sociálnej sieti sa podľa anonymného respondenta nachádza 1 100 ľudí, ktorí zainvestovali do spoločnosti AG cez s.r.o. spomínaných pánov. “V skupine sme si spriemerovali veľkosť investície 20 ľudí a už tam sme sa dostali k miliónu eur,“ uviedol.

S Michalom Krasňanom a Andrejom Juhaniakom sme sa pokúšali spojiť najskôr telefonicky. Keď telefón nik nezdvíhal, vybrali sme sa do sídla spoločnosti AGF COMMUNITY družstvo v Považskej Bystrici.

Keď sme v sídle spoločnosti nikoho nenašli a na telefonáty nik neodpovedal vybrali sme sa na súkromnú adresu konateľa spoločnosti, ktorá spravuje fond, Michala Krasňana. Viackrát sme zvonili, ale dvere nik neotváral. Následne sa nám podarilo telefonicky spojiť s predsedom AGF COMMUNITY družstva Andrejom Juhaniakom. Ten nám prisľúbil dohodnúť si stretnutie a vyjadrenie k danej situácii.

Pyramídová hra je trestný čin

Zmluvy pána Murárika sú od firmy AGF. “Kde sú podpísaní pán predseda Juhaniak a pán podpredseda Krasňan. Poslali mi zmluvu, všetko sme riešili elektronicky,“ povedal nespokojný investor.

Ďalší anonymný respondent posielal peniaze na účet spoločnosti Stardust Holding po prechádzajúcom dohovore.

“Spoločnosť Stardust Holding v zmluve uviedla, že peniaze použije na zhodnotenie investovaním do spoločnosti AGF so sídlom v Českej republike. Za fondom AGF by mal stať Michal Krasňan a za spoločnosťou Stardust Andrej Juhaniak. Tieto dve osoby vnímam ako spolupracujúce. Tieto spoločnosti pretransformovali, alebo vznikali ďalšie s.r.o., v ktorých stále figurovali tieto osoby,“ uviedol.

Andrej Juhaniak, predseda AGF COMMUNITY družstva, figuruje podľa obchodného registra v 30 s.r.o. a akciových spoločnostiach. Michal Krasňan, konateľ spoločnosti s názvom AG – osoba rizikového kapitálu, ktorá spravuje fond je v 28 s.r.o.

“S.r.o. má názov Spoločnosť s ručením obmedzeným, čiže už v názve je, že ručí obmedzene a len svojim majetkom. S.r.o. je ochrana fondu, aby nemusel reálne zodpovedať za záväzky, ktoré by inak mal, keby bol zmluva s fondom uzatvorená na priamo,“ hodnotil advokát Juraj Bizoň.

Pyramídová hra je trestný čin. “Keď niekto rozohrá takéto aktivity, je to celé fikcia. Až to dostane do jedného bodu, kedy už novoprichádzajúci aktéri, ktorí sú vtiahnutí do hry, tak sa už vlastne končia, už nie sú ďalší. Vtedy úž nie je na vyplácanie tých, ktorí boli pred nimi a vtedy to celé padá,“ vysvetlil Bizoň.

Kauza okolo festivalu Topfest

Minulý rok v lete rezonovala kauza okolo zrušeného letného festivalu Topfest na letisku v Žiline. Investorom bola vtedy spoločnosť AGF Europe S.E., ktorej predsedom je Michal Krasňan. Organizátor Topfestu Marián Kollár tvrdí, že pád festivalu bol prvou lastovičkou neskorších problémov investorov.

“Na poradách sme to riešili, že keď sa naberali peniaze, tak používali peniaze týchto investorov. Keď sa to rušilo, tak som im vyčítal, či sa nehanbia, že ľudia s rodinami a deťmi tam napchali plno peňazí, do veľa projektov, ktoré popadali. Jedným z nich bol aj Topfest. Nedokončili to, plno peňazí sa urvalo. Keby sa to dokončilo, ľudia dostanú peniaze naspäť,“ povedal organizátor festivalu Topfest Marián Kollár.

“Polroka sme v týždňových-dvojtýždňových intervaloch upozorňovali na to, že už do toho investične vstupovať nebudeme a nech pán Kollár zoženie investora. On stále tvrdil a prisľuboval, že má nejakých ľudí a došlo to až do takého štádia, že neboli ľudia a festival nebol realizovateľný,“ vyhlásil predseda AG – osoba rizikového kapitálu Michal Krasňan.

“Poslal som im písomnú výpoveď zo zmluvy. Tá sa vrátila späť, neprebrali to. Obrátili sme sa na právnikov, no a tí nám poradili, aby sme poslali trestné oznámenie, čo som teda aj urobil,“ prezradil nespokojný investor Štefan Murárik.

Ťažšia ekonomická situácia

Podľa advokáta Juraja Bizoňa prichádza ťažšia doba a ekonomická situácia. “Ľudia sú v určitom strese. Vtedy ich niekto ľahko nahovorí na nejaký lukratívny biznis, na investíciu, ktorá im prinesie nadštandardný zisk. Veľakrát to má cezhraničný dosah, aktivity idú veľakrát z Balkánu, Ruska, Izraela,“ upozornil.

Na aktivity AGF COMMUNITY družstvo upozorňuje verejnosť aj Národná banka Slovenska (NBS). “Družstvo nemá oprávnenie, napríklad na poskytovanie investičných služieb ani na zhromažďovanie peňažných prostriedkov do fondov kolektívneho investovania,“ zaznelo v stanovisku hovorcu NBS Petra Majera.

Investor Murárik si danú skutočnosť nezisťoval. “Som lekár a mal som kopu iných starostí. Každý mesiac som skontroloval, všetko fungovalo, peniaze pomaličky rástli. Tak som bol spokojný, hovorím fajn, bude na dôchodku z čoho žiť,“ priznal.

“Ako školák, keby napísal tú zmluvu. Nebolo tam skoro nič. Iba to, že peniaze dávame do fondu za účelom zhodnotenia, ale to je všetko. Nie je tam, že kam idú peniaze,“ skonštatoval anonymný respondent.

Andreja Juhaniaka, predsedu AGF COMMUNITY družstvo sme sa pýtali, prečo došlo k pozastaveniu vyplácania zisku veriteľom. Poslal nám písomné stanovisko, v ktorom tvrdí, že družstvo postupovalo podľa zmlúv, peniaze veriteľov zaslalo do fondu a ten sa rozhodol pozastaviť vyplácanie. 

“Keď chcú vyplatiť nás, tak potrebujú peniaze z toho fondu. Fond musí začať vyplácať firmám, lenže oni majú vnútri konflikt, ktorý ich akoby paralyzoval,“ dodal anonymný respondent.

Pán Juhaniak založil novú spoločnosť

S Michalom Krasňanom, konateľom spoločnosti s názvom AG – osoba rizikového kapitálu, ktorá spravuje fond, sa nám spojiť nepodarilo. Na stránke fondu je k nevyplácaniu peňazí investorom zverejnená len jediná informácia.

“Vyplácanie podľa pokynov investorov sa pozastavuje od 1. mája 2025 do 1. mája 2026, pričom vyplácanie sa pozastavuje aj na plnenia z ukončených zmlúv,“ znie v informácii na stránke.

Pán Murárik neverí, že peniaze dostane naspäť. “Samozrejme, že na Slovensku nie. Bol by som veľmi naivný, keby som tomu veril,“ povedal.

Podľa anonymného investora pán Juhaniak z firmy odišiel. “Dozvedeli sme sa to len z Facebooku. Založil spoločnosť Yustus Flynn, kde robí niečo podobné,“ prezradil.

“V januári mi poslal papier z úplne inej firmy, hovorí sa, že je to pravdepodobne v Dubaji. Ponúkol mi, že môžem znova zainvestovať do jeho novej firmy. Oni sa odstrelili z internetu, prestali komunikovať, napriek tomu si ešte dovolili poslať ponuku,“ povedal Murárik.

Andreja Juhaniaka sme sa pýtali, prečo si založil novú spoločnosť. “V Yustus Flynn veríme, že každý človek môže naplniť svoj potenciál. Radi spravíme s vami reportáž o našej vízii a možnostiach spolupráce. Kedy by vám to vyhovovalo?“ zaznelo v jeho stanovisku.

Hoci záujem o reportáž o jeho novej spoločnosti mal, na našu otázku, čo by odkázal klientom, ktorí sa cítia byť poškodení a boja sa o svoje peniaze odpovedal takto: “Aj napriek náročnej a nepríjemnej situácii, ktorá nás veľmi mrzí, tak s členmi komunikujeme, či už v rámci možností osobne alebo online. Nevidím dôvod nikomu nič odkazovať prostredníctvom médií.“

“Vyzerá to, že chce len navodiť nejakú situáciu, aby mohol pouzatvárať nové zmluvy s novými subjektami, ktoré potom prevezmú, samozrejme, so súhlasom veriteľa. Potom sa už nikto nedopátra, ako to bolo,“ skonštatoval právnik Juraj Bizoň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko