Na hlavný obsah

Priemerný slovenský poľovník má 70 rokov: Vstup do poľovníckeho združenia je pre mladých často náročný, aj keď zložia skúšky

Na členstvo môžu čakať aj roky.

Priemerný slovenský poľovník má 70 rokov: Vstup do poľovníckeho združenia je pre mladých často náročný, aj keď zložia skúšky
Na ilustračnej snímke poľovníci. Foto: TASR/František Iván

Je sezóna poľovníckych skúšok. Vstup do poľovníckeho združenia môže byť však pre mladých často náročný. Podľa ich komory by niektorým združeniam mladý kolektív prospel.

Filip Buriánek je najmladším poľovníkom v poľovníckom združení Bažant. Poľovníctvo študoval a revír v rodnej Ivanke pri Dunaji si vysníval. Ani to však nebolo zárukou, že sa doň dostane. Ako sám tvrdí, vekový priemer je tam približne 70 rokov.

„Po roku sa členovia poľovného združenia rozhodli, že som vynaložil dosť úsilia na to, aby som sa mohol stať členom tohto združenia. Združení po Slovensku je celkom dosť, ale ja som jediný poľovník z našej rodiny. Mal som to trocha náročnejšie, ale cestu som si našiel,“ opísal Buriánek.

Situácii s mladými poľovníkmi sa v relácii Správy venovala redaktorka Natália Dvoranová:

Zdroj: STVR

Starší si držia svoje miesta

V niektorých revíroch čakajú po vykonaní poľovníckych skúšok noví potenciálni členovia na miesto roky. Starší poľovníci si totiž väčšinou držia svoje miesta.

„Je veľmi ťažko odhadnúť, aké percento z týchto mladých poľovníkov, absolventov poľovníckej skúšky, nájde hneď uplatnenie. Užívateľ poľovníckeho revíru si sám stanoví, koľko členov tam bude poľovať,“ uviedol viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

„Máme nejakých čestných členov, ktorí sú už takí starší, ktorí majú cez 80 rokov. Ale najmladší poľovníci, nie je to tak, že by niekto si povedal, že má 20 rokov. Najmladší poľovníci u nás majú 35 – 40 rokov,“ potvrdil predseda poľovníckeho združenia Bažant v Ivanke pri Dunaji Juraj Ďurďovič.

„Dva roky je kandidát, a keď sa uvoľní členstvo a osvedčí sa, tak potom ho môžeme kľudne prijať za člena. Prevažne sa to snažíme u tých, ktorí sú domorodci alebo ktorí tu majú nejakú pôdu,“ povedal predseda poľovníckeho združenia Podhorák, Kuchyňa-Pernek Peter Šíra.

Prijímajú aj poľovníkov z iných regiónov. Vtedy však prísnejšie hľadia na to, akým sú pre poľovnícke združenie prínosom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko