Poslanci Európskeho parlamentu schválili zvýšenie ciel na dovoz z Ruska a Bieloruska. Ide o hnojivá a vybrané poľnohospodárske produkty. Návrh, ktorý v januári predložila Európska komisia, podporilo 411 europoslancov. Clá majú podľa Bruselu viacero významov. Okrem zníženia závislosti od Ruska je to aj snaha obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu.
Až 70 percent hnojív, ktoré sa v roku 2023 spotrebovali v Európskej únii (EÚ), tvorili produkty na báze dusíka. Z toho 25 percent pochádzalo z Ruska. Do Kremeľskej pokladnice tak odišla viac ako miliarda eur.
Zvýšeným clám sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka STVR Karolína Kučerová:
Tomu by mal byť zrejme koniec. Clá na dusíkaté hnojivá z Ruska a Bieloruska sa v nasledujúcich troch rokoch zvýšia zo súčasných šesť a pol percenta na zhruba 100 percent. Čo de facto zastaví obchod.
„Musíme prestať financovať ruskú vojnu na Ukrajine. Je to nevyhnutné pre našu bezpečnosť, keďže sa to deje za našimi hranicami,“ vyhlásila europoslankyňa Európskej ľudovej strany Inese Vaidere.
Z príjmov z predaja ruských a bieloruských hnojív totiž Moskva, podľa Únie, priamo financuje vojnu na Ukrajine. O 50 percent sa zvýšia clá aj na viaceré poľnohospodárske produkty, ako je cukor, ocot či múka. Komisia chce takýmto spôsobom obmedziť závislosť od Ruska aj v záujme potravinovej bezpečnosti.
„Dovoz z Ruska, pre rozdiely v cenách plynu, nekorektne konkuruje našim produktom a podkopáva priemysel Európskej únie (EÚ). Zároveň musíme zabezpečiť, aby mali európski poľnohospodári predvídateľný a cenovo dostupný prístup k dusíkatým hnojivám,“ uviedol eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť Glenn Micaleff.
Reakcia Kremľa na seba nenechala dlho čakať. Dopyt po ruských hnojivách je podľa hovorcu Dmitrija Peskova stále vysoký.
„Európska únia bude nakoniec dostávať dusíkaté hnojivá za vyššiu cenu a v nižšej kvalite. Pretože naše hnojivá sú tej najvyššej kvality,“ reagoval Peskov.
Clá musí ešte schváliť aj Rada EÚ, ktorá zastupuje členské štáty. Do platnosti by následne mali vstúpiť prvého júla.