Zariadenia sociálnych služieb bojujú s nedostatkom zamestnancov, najmä opatrovateliek. Chýba ich štyritisíc. Problém má najmä Bratislava. Spustila preto celoslovenskú náborovú kampaň.
V kampani zdieľa mesto skúsenosti ľudí, ktorí sa pre prácu v domovoch sociálnych služieb už rozhodli. „Myslím si, že ten prvý krok, prečo sa človek rozhodne vykonávať túto prácu, nie je v prvom rade o financiách, ale je to o tom, že túto prácu robí preto, že chce,“ povedala opatrovateľka Andrea Dumanová.
„Ja do práce chodím rád, ja tam rád trávim čas, jednoducho som spokojný,“ vyjadril sa opatrovateľ Patrik Paločay.
Reportáž o nábore opatrovateľov pripravila do relácie Aktuálne :24 redaktorka Natália Krížová:
Opatrovateľky v regiónoch mimo Bratislavy zarábajú zhruba 800 až 900 eur. V Bratislave si môžu zarobiť až 1600 eur. Sestrám mesto v rámci náborovej kampane ponúka aj 2000-eurový náborový príspevok. Opatrovateľkám preplatenie opatrovateľského kurzu. Výhodou je aj spoločné stravovanie a rôzne odmeny.
„Ako mesto ponúkame nielen stabilnú pracovnú príležitosť, ale aj podporu. Preplatíme kurz, otvoríme dvere ľuďom všetkých vekov a skúseností,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.
„Personál našich sociálnych zariadení patrí medzi prioritné profesie, ktoré preferujeme pri prideľovaní bytov. Títo noví záujemcovia o prácu v našich zariadeniach môžu získať aj bývanie spolu so zamestnaním,“ vysvetlila viceprimátorka Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.
„Dnes je úplne bežné, že nám chodia zamestnanci zo stredného a východného Slovenska. Poskytovateľ sociálnych služieb, či už verejný, alebo neverejný, musí mu zadarmo dávať ubytovanie,“ informovala predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová.
Kradnú si zamestnancov
Počet zamestnancov v sociálnych zariadeniach určuje zákon. Odvíja sa od počtu klientov.
„My dnes v Bratislavskom kraji pracujeme s tým istým počtom zamestnancov, my si len vymieňame a navzájom kradneme tých istých zamestnancov. A každý polrok niekto z tých poskytovateľov zvýši mzdu. Takže tá mzda rastie skokovo v Bratislavskom kraji, je to niekedy až o sto percent viac, ako na východnom Slovensku,“ priblížila Ghannamová.
Problémom nie je iba nedostatok, ale aj vek opatrovateliek a sestier. V priemere majú 52 rokov.
„Celkovo máme sedem ľudí v dôchodkovom veku, čiže je to nielen o doplnení chýbajúcich ľudí, ale aj o stabilizáciu do budúcna, keď ľudia v dôchodkovom veku odídu,“ priblížila riaditeľka Zariadenia sociálnych služieb Gerium Ružinov Miroslava Čembová.
Ministerstvo práce chystá veľkú reformu financovania sociálnych služieb. „V rámci ktorej chce ministerstvo sociálnych vecí a rodiny a vláda naliať do tohto systému navyše 650 miliónov eur,“ uviedol minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Reforma by mala vstúpiť do platnosti na konci budúceho roka.