Predseda vlády, Robert Fico pricestoval na bilaterálne rokovania do arménskeho Jerevanu. Stretol sa s tamojším prezidentom Vahagnom Chačaturjanom a premiérom Nikolom Pašinjanom. Uctil si aj obete arménskej genocídy Turkami, ktorá si začiatkom 20. storočia vyžiadala 1,5 milióna obetí.
Slovenská republika silno podporuje užšie vzťahy Arménska s Európskou úniou a v prípade záujmu je pripravená podeliť sa o svoje skúsenosti z európskeho priestoru. Počas návštevy to uviedol Robert Fico. Arménsky premiér Nikol Pašinjan ocenil podporu Slovenska a pripomenul, že krajina v súčasnosti s Úniou pracuje na liberalizácii vízového režimu.
Fico s Pašinjanom rokovali v prezidentskom paláci v Jerevane medzi štyrmi očami, následne sa stretli aj delegácie oboch krajín. Spoločne hovorili najmä o vzájomnej bilaterálnej spolupráci a zvýšení hospodárskej výmeny medzi oboma krajinami.
Vzájomnú ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Arménskom vidia premiéri najmä v obrannom priemysle či jadrovej energetike.
„Máme rovnaké reaktory, hovoríme spoločne o potrebe zaoberať sa myšlienkou jadrového paliva. Čo urobiť s vyhoreným palivom,“ uviedol Fico s tým, že na tomto probléme by mohli spolupracovať špecializované firmy, ktoré pôsobia na Slovensku aj v Arménsku.
Predseda vlády SR sa v pondelok v hlavnom meste Arménska zúčastnil aj na slávnostnom otvorení podujatia Yerevan Dialogue. Vo svojom príhovore označil Arménsko za kľúčového partnera v regióne. Skonštatoval tiež, že Slovensko silno podporuje užšie vzťahy Arménska s EÚ a je pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti so vstupom či fungovaním v Únii.
„Budeme tiež naďalej podporovať prítomnosť pozorovateľskej misie EÚ v Arménsku, jej prínos sa mnohokrát osvedčil,“ povedal Fico. Vyzdvihol tiež snahu Arménska pri hľadaní trvalého mierového riešenia s Azerbajdžanom.
Liberalizácia vízového režimu
Arménsky premiér Nikol Pašinjan ocenil podporu Slovenska v rámci spolupráce s EÚ a pripomenul, že krajina v súčasnosti pracuje na liberalizácii vízového režimu. Možnosti spolupráce Arménska so Slovenskom hodnotí ako veľmi široké.
Za kľúčové rovnako označil jadrovú energetiku a obranný priemysel. Uviedol tiež, že prijal pozvanie Fica na návštevu Slovenska, kde by rád pokračoval v ďalších rozhovoroch.
Do Arménska s predsedom vlády pricestovali aj podnikatelia, ktorí chcú otvoriť nové príležitosti pre slovenské firmy.
„Ide o konferenciu, ktorá sa venuje geopolitickým otázkam. Bude sa samozrejme diskutovať o aktuálnom dianí vo svete v kontexte vojny na Ukrajine, ďalších krízových konfliktov v bližšom či vzdialenejšom regióne,“ priblížil riaditeľ organizácie Strategic Analysis Ján Cingel.
Témam premiérových rokovaní v Arménsku sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor STVR Viliam Ovsepian.