Na hlavný obsah

EK chce postupne ukončiť dovoz ruského plynu a ropy. Situáciu ovplyvňuje aj konflikt na Blízkom východe, hovorí analytik

Zákaz by mal zasiahnuť aj existujúce dlhodobé zmluvy.

EK chce postupne ukončiť dovoz ruského plynu a ropy. Situáciu ovplyvňuje aj konflikt na Blízkom východe, hovorí analytik
Ilustračná snímka.

Európska komisia (EK) chce postupne ukončiť dovoz ruského plynu a ropy do Európskej únie do konca roka 2027. Návrh sa týka zemného i skvapalneného plynu, ktorý sa priváža priamo aj nepriamo.

Zákaz by mal zasiahnuť aj existujúce dlhodobé zmluvy. Na schválenie bude stačiť kvalifikovaná väčšina členských štátov.

Prvý míľnik je január 2026. Od nového roku nebudú môcť európske spoločnosti uzatvárať zmluvy s ruskými dodávateľmi. V prípade krátkodobých dohôd, ktoré firmy uzatvorili do dnešného dňa, bude zákaz dovozu platiť od 17. júna 2026.

Definitívnu stopku ruskému plynu chce EK vystaviť od 1. januára 2028. Zákaz sa teda bude týkať aj aktuálnych dlhodobých dohôd.

Téme dovozu ruského plynu a ropy sa v relácii Ranné správy venovala redaktorka Karolína Kučerová:

„Menej je niekedy viac. Čím menej energií dovážame z Ruska, tým sme nezávislejší. Čím menej peňazí budeme míňať na ruské fosílne palivá, tým viac môžeme investovať do našej vlastnej, čistej a cenovo dostupnej energie,“ uviedol eurokomisár pre energetiku Dan Jorgensen.

Návrh však vyvoláva otázky, čo to spraví s cenami energií. Podľa analytika Energie-portal.sk Radovana Potočára sa o tom dá len ťažko špekulovať, keďže do hry vstupuje viacero faktorov. Vrátane aktuálneho konfliktu na Blízkom východe.

„Útoky medzi Izraelom a Iránom sa už citeľne prejavili na európskom trhu s plynom, kde stúpli ceny. Ak tu ale hovoríme o horizonte roka 27/28 a ďalej, tak dnes nemôže nikto seriózne predpovedať, kde sa budeme nachádzať, aké nepredvídateľné okolnosti do hry vstúpia,“ vysvetlil Potočár.

Hoci plán nemá stopercentnú podporu, komisia je pripravená

„Ideme cestou kvalifikovanej väčšiny, čo znamená, že žiadna krajina to nemôže vetovať. Všetci budú musieť zákaz rešpektovať a ak nie, bude to mať právne dôsledky. Robíme všetko pre to, aby sme zjemnili negatívne aspekty návrhu. Naše analýzy ukazujú, že naozaj dokážeme zabezpečiť, aby nedošlo k zvýšeniu cien a neohrozilo to energetickú bezpečnosť krajín,“ vysvetlil Jorgensen.

Ďalšie otázky vyvoláva aj predčasné ukončenie zmlúv s Ruskom. Španielsko, Belgicko, Holandsko a Francúzsko, ktoré dovážajú ruský skvapalnený plyn, sa obávajú pokút a arbitráží. Zákaz však podporujú.

Európska komisia tvrdí, že návrh je z právnej stránky dostatočne silný. Firmy vraj môžu uplatniť takzvanú klauzulu o vyššej moci, teda nepredvídateľnej udalosti. Ak ju zmluvy obsahujú. To je napríklad aj v prípade protiruských sankcií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika