Irán má kapacity obnoviť obohacovanie uránu v horizonte mesiacov, povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi stanici CBS News.
Izraelské a americké údery proti iránskym jadrovým zariadeniam podľa neho nedokázali zničiť všetko. Je preto potrebné vrátiť sa k rokovaciemu stolu. Grossiho slová sú v rozpore s opakovaným tvrdením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že americké údery úplne a totálne zničili iránske zariadenia na obohacovanie uránu.
Irán prostredníctvom svojho ministra zahraničia Abbása Arakčího uznal, že škody na jeho jadrových zariadeniach sú značné a závažné, podľa Grossiho však nikto nemôže tvrdiť, že „všetko zmizlo a nič tam nie je“.
Irán má priemyselné a technologické kapacity. Ak sa tak rozhodne, môže podľa šéfa MAAE s obohacovaním uránu opäť začať. Niekoľko kaskád centrifúg by potom mohlo obohacovať urán v horizonte mesiacov, dodal Grossi.
Návrat k diplomacii
Po nedávnych vojenských úderoch je podľa šéfa MAAE potrebné vrátiť sa k diplomatickému rokovaniam. Bude totiž potrebné sa zhodnúť na tom, čo Irán bude v rámci svojho jadrového programu naďalej robiť a v čom mu budú brániť dohodnuté obmedzenia. Pre dohľad nad dodržiavaním takejto dohody bude potrebná skúsenosť MAAE, dodal Grossi.
Izrael v piatok 13. júna rozsiahlym leteckým úderom zaútočil na iránske jadrové prevádzky, vojenské objekty, jadrových vedcov a tiež na vojenských predstaviteľov. Deklarovaným cieľom izraelských útokov bolo zničenie iránskeho jadrového a raketového programu. Útok začal izraelsko-iránsky konflikt a každodenné vzájomné vzdušné útoky oboch krajín.
Do konfliktu sa leteckými údermi na tri jadrové zariadenia jednorazovo zapojili aj Spojené štáty. V noci na utorok 24. júna oznámil Donald Trump prímerie medzi Izraelom a Iránom, ktoré je dodržiavané. Irán dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži výlučne civilným účelom. Izrael je jedinou krajinou na Blízkom východe, o ktorej sa všeobecne predpokladá, že disponuje jadrovými zbraňami.