Na hlavný obsah

Postoj voči transrodovým ľuďom na Slovensku sa zhoršil. Pomohlo by im usmernenie rezortu vnútra, ktoré je zatiaľ v nedohľadne

Nie je jasné, či rezort podniká konkrétne kroky.

Postoj voči transrodovým ľuďom na Slovensku sa zhoršil. Pomohlo by im usmernenie rezortu vnútra, ktoré je zatiaľ v nedohľadne
Ilustračná snímka transgender vlajky. Foto: Unsplash

Postoj voči transrodovým osobám sa na Slovensku zmenil k horšiemu, tvrdia to viaceré organizácie. Vo svojej výročnej správe o stave ľudských práv v minulom roku to skonštatovalo aj Amnesty International.

Transrodoví ľudia totiž stále čelia prekážkam v prístupe k právnemu uznaniu svojho rodu a k zdravotnej starostlivosti súvisiacej so zmenou pohlavia.

Problém by vyriešilo usmernenie pre matriky, ktoré vydáva ministerstvo vnútra. Zatiaľ však nie je jasné, či na zlepšenie tejto situácie podniká aj konkrétne kroky.

Téme sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Anna Lačoková:

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri medicínskej tranzícii sa nereguluje a lekársky personál môže svojvoľne rozhodovať o postupoch pre transrodových pacientov. Upozornil na to riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda, podľa ktorého z hľadiska ľudskoprávnych garancií nedošlo k pozitívnym zmenám.

„Naopak, pri rušení dokumentov, ktoré sa týkali zdravotnej starostlivosti transrodových ľudí, tak tam vidíme zhoršenie,“ povedal.

Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že hlavným dôvodom zrušenia štandardného postupu boli nezrovnalosti v administratívno-technických postupoch. „Napríklad zákon o mene a priezvisku a zákon o rodnom čísle. Postupy treba zosúladiť so všetkými dotknutými rezortmi,“ priblížil rezort.

Matriky odmietli zmeniť rodné číslo

Pre chýbajúce usmernenia aj poradenské centrum inPoradňa, len vlani zaznamenalo takmer 30 prípadov, kedy matriky odmietli vykonať zmenu rodného čísla. Právna poradkyňa Dominika Kardošová vysvetlila, že o zmenu žiadali transrodoví ľudia, ktorí mali lekársky posudok o splnení medicínskych požiadaviek na zmeny v rodnom liste.

„Právne však usmernenie pre matriky nemá charakter všeobecne záväzného právneho predpisu, a teda ak ho niet, má sa postupovať podľa zákona o rodnom čísle, ktorý postup na zmenu rodného čísla stále upravuje v nezmenenej podobe,“ vysvetlila Kardošová.

Dodala, že sa stretla aj so situáciou, kedy matriky vykonanie zmeny v rodnom liste podmieňovali absolvovaním kastračného zákroku. Aj preto by podľa nej rezort vnútra mal čím skôr vydať pre matriky usmernenie. Kedy tak urobí, odpoveď neprišla.

O problematike hovorí aj ombudsman

Na problematiku už upozorňovala aj generálna prokuratúra či ombudsman Róbert Dobrovodský. „Matriky dostávajú usmernenia e-mailmi, ani oni v tom nemajú právnu istotu. Myslím si, že minimálne dnes by mala byť zhoda na záväznom lekárskom osvedčení, ktoré matrikár zoberie a prepíše pohlavie,“ povedal.

Nemožnosť zmeniť si osobné doklady však podľa Dominiky Kardošovej týmto ľuďom spôsobuje aj ďalšie ťažkosti. Údaje o svojej transrodovosti sú nútení zverejňovať všade, kde predkladajú doklady.

„Na pošte, na úradoch, ale aj vtedy, ak sa uchádzajú o prácu či o štúdium na vysokej škole. Taktiež sa boja vycestovať, pretože zažívajú komplikácie letisku či na hraniciach, keď predložia svoje osobné dokumenty, ktoré nekorešpondujú s ich výzorom po medicínskej tranzícii,“ uviedla Kardošová.

Podotkla tiež, že týmto postupom Slovensko odmieta rešpektovať nielen vlastné zákony, ale aj judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva či Súdneho dvora Európskej únie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál