Na hlavný obsah

Konsolidácia bude drahšia, ako sme si predstavovali, pripustil minister Kamenický. Bezproblémové riešenia sa podľa neho minuli

Potrebné sú opatrenia za viac ako 2 miliardy 300 miliónov eur.

Konsolidácia bude drahšia, ako sme si predstavovali, pripustil minister Kamenický. Bezproblémové riešenia sa podľa neho minuli
Ladislav Kamenický na archívnej snímke. Foto: TASR/Dano Veselský

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) stále neprezradil akým spôsobom chce vláda začať šetriť. Kamenický totiž nedávno pripustil, že konsolidácia verejných financií bude o niečo drahšia ako sme si pôvodne predstavovali.

Na tému konsolidácie reagovali aj sociálni partneri. Tí ministerstvu financií navrhujú viaceré spôsoby, akými by mohlo ušetriť na chode štátu, či získať peniaze.

Téme konsolidácie verejných financií sa venoval v relácii Správy redaktor Boris Novotňák:

Deficit štátneho rozpočtu, teda to, o koľko viac štát minie ako získa na daniach, by mal byť v roku 2026 4,1 percenta HDP. Na dodržanie tohto cieľa musí ale minister financií predstaviť opatrenia za viac ako 2 miliardy 300 miliónov eur. Bezproblémové riešenia sa však podľa neho minuli.

„Akonáhle nemáte dostatok opatrení napríklad na príjmovej stránke, budete musieť na výdavkovej stránke šetriť nato, aby ste mali vôbec nejaký rozpočet,“ uviedol minister Kamenický.

Štát chce ale podľa analytikov šetriť viac ako je nevyhnutné, a to až o 400 miliónov. „Môže byť rezerva buď na zníženie nejakých iných daní, na korekciu možno starších opatrení, alebo na nové výdavkové opatrenia, ktoré vláda zatiaľ ešte neoznámila, ale oni o nich už vedia,“ uviedol ekonóm a analytik Martin Šuster.

Výpadok transakčnej dani

Príkladom je výpadok na transakčnej dani, ktorá by sa mala od septembra obmedziť len na firmy s obratom nad 100-tisíc ročne. Do akej miery bude štát šetriť na vlastnom chode ale minister financií neprezradil.

Sociálni partneri však nápady majú. „Zamerať sa na efektívnejší výber daní a boj s daňovými únikmi. Skôr sa zamerať na zdanenie majetkových daní a environmentálnych daní. Samozrejme, na ďalšej strane je to progresívne zdaňovanie,“ informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.

„Slovensko potrebuje štíhly štát, nie vyššie dane. Slovenská ekonomika už dnes čelí značným výzvam, a akékoľvek ďalšie daňové zaťaženie by mohlo ohroziť investície, konkurencieschopnosť a zamestnanosť,“ vysvetlila hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.

Zamestnávatelia by si vedeli predstaviť aj šetrenie na sociálnych výdavkoch, či rušenie viacerých benefitov ako sú vlaky zadarmo. Potrebu zoštíhliť štát má ale aj ministerstvo financií.

Najväčšie výdavkové položky štátu

„Sú samozrejme aj príjmové výdavkové opatrenia v závislosti od toho aký bude veľký tento balík. K tým výdavkovým, na ktorých je nejaká dohoda sa podľa mňa ešte musia pridať tie úspory výdavkov na jednotlivých ministerstvách. Toto vám určí pomer,“ uviedol minister Kamenický.

Súhlasia aj analytici z rozpočtovej rady. „Najväčšie výdavkové položky štátu sú mzdy, ktoré vypláca štát verejným zamestnancom,“ povedal analytik Šuster.

„Potom je to sociálna sféra, vrátanie dôchodkov. To je jednoznačne najväčšia výdavková položka krajiny. Pokiaľ sa nenačrie do týchto dvoch oblastí, tak bude mimoriadne ťažké nájsť taký veľký objem dodatočných zdrojov,“ dodal.

Bez šetrenia na týchto položkách, bude podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť veľmi ťažké nájsť dostatok peňazí na konsolidáciu. Vláda dlhodobo odmieta šetriť na 13. dôchodkoch či iných sociálnych opatreniach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika