Na hlavný obsah

Občan musí pre získanie bezplatnej právnej pomoci splniť dôležité podmienky. A. Peťovská vysvetľuje, o ktoré ide

Novela zákona priniesla zmeny.

Občan musí pre získanie bezplatnej právnej pomoci splniť dôležité podmienky. A. Peťovská vysvetľuje, o ktoré ide
Bezplatná právna pomoc je dostupnejšia. Foto: STVR/TASR/Jaroslav Novák

Od 1. júla má na bezplatnú právnu pomoc od štátu nárok viac ľudí. Novela zákona prináša zmeny, ktoré majú pomôcť napríklad osamelým rodičom. Čo všetko to v praxi znamená, ozrejmila riaditeľka Centra právnej pomoci Anna Peťovská.

Centrum pomáha výlučne fyzickým osobám a je jedno, o akú agendu ide. „Fyzické osoby, ktoré sa ocitli v stave materiálnej núdze, v dôsledku ktorej si nevedia právnu pomoc, a tým aj prístup k súdu, zabezpečiť ináč,“ vysvetľuje Peťovská.

Pozrite si celý rozhovor s Annou Peťovskou, ktorá v relácii Ranné správy priblížila, kto a kedy môže požiadať o bezplatnú právnu pomoc:

Občan sa na inštitúciu môže obrátiť kedykoľvek, s výnimkou trestnoprávnej agendy. Podľa Peťovskej ľudia najčastejšie prichádzajú pre oddlžovanie, no často potrebujú pomoc aj pri rozvodoch, vlastníckych či pracovných sporoch.

Aby občan získal pomoc, musí splniť niekoľko podmienok. „V prvom rade si musí podať žiadosť, pripojiť listiny, ktoré osvedčujú stav materiálnej núdze a listiny, ktoré sa viažu na konkrétnu právnu vec,“ približuje Peťovská.

Pripomína, že musia splniť aj tri zákonné podmienky. Prvá a tretia je pritom zmenená od 1. júla, a to v prospech žiadateľov. „Prvá podmienka znamená, že započítateľný príjem žiadateľa nemôže prekročiť hranicu 1,8-násobku sumy životného minima,“ hovorí riaditeľka centra.

Ďalšou podmienkou je, že vo veci je „vylúčená verejná bezúspešnosť sporu“. „Ak bude predmetom súdneho konania napríklad zaplatenie určitej sumy, v závislosti od titulu, od čoho sa pohľadávka odvíja, sú určené v občianskom zákonníku hmotnoprávne lehoty, dva, tri, štyri roky,“ približuje riaditeľka centra.

„To znamená, bol by neúspešný taký žiadateľ v súdnom konaní, ktorý si nechal márne uplynúť túto lehotu a obrátil by sa na centrum so spísaním, povedzme, žaloby alebo so zastupovaním pred súdom už po uplynutí tejto lehoty,“ dodáva.

Menila sa aj tretia podmienka. Hodnota sporu, ak je vyčísliteľný, musí prekročiť hranicu 2,1-násobku sumy životného minima, čo je 596,67 eur.

Všetky tri podmienky musia byť splnené súčasne. „Ak čo i len jedna z nich nie je splnená, centrum nemôže poskytnúť právnu pomoc,“ upozorňuje Peťovská.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko