Na hlavný obsah

Eurokomisia napriek výhradám niektorých štátov navrhla záväzný klimatický cieľ pre rok 2040

Cieľom je znížiť emisie CO2 o 90 percent v porovnaní s rokom 1990.

Eurokomisia napriek výhradám niektorých štátov navrhla záväzný klimatický cieľ pre rok 2040
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Európska komisia v stredu (2. 7.) navrhla ako záväzný klimatický cieľ pre rok 2040 zníženie emisií oxidu uhličitého (CO2) o 90 percent v porovnaní s rokom 1990. Informovala o tom podpredsedníčka Európskej komisie Teresa Riberaová. Stalo sa tak napriek výhradám niektorých štátov, ktoré chceli tento krok odložiť.

Stanovenie klimatického cieľa na rok 2040 podľa komisie „poskytne istotu investorom, inováciám, posilní vedúce postavenie európskych podnikov v priemysle a zvýši energetickú bezpečnosť Európy“. Posilní tiež predvídateľnosť a stabilitu, ktorú investori a podniky potrebujú pri prechode EÚ na čistú energiu, uviedla komisia.

Najnovší prieskum Eurobarometra, ktorý bol zverejnený tento týždeň, ukázal silnú podporu opatreniam v oblasti klímy, dodala EK. Ukázal napríklad, že 85 percent občanov EÚ považuje zmenu klímy za vážny problém a 81 percent podporuje cieľ EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

„Európska únia je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojho cieľa do roku 2030, ktorým je 55 percent,“ stojí v tlačovom vyhlásení únijnej exekutívy.

„Dnešný návrh nadväzuje na existujúci právne záväzný cieľ EÚ znížiť čisté emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent a stanovuje pragmatickejší a flexibilnejší spôsob, ako tento cieľ dosiahnuť s ohľadom na dekarbonizovanú európsku ekonomiku do roku 2050,“ dodáva dokument.

O európskom klimatickom cieli do roku 2040 v relácii Aktuálne :24 porozprávala viac environmentálna právnička Klimatickej koalície Dana Mareková:

Čiastkový cieľ

Návrh musí získať súhlas členských štátov aj Európskeho parlamentu. Predchádzajúce klimatické ciele EÚ vyžadovali aj jednomyseľné schválenie šéfmi únijných štátov a vlád na Európskej rade.

Rokovania na summite EÚ sa však teraz podľa informácií ČTK nestihnú, pretože dánske predsedníctvo by chcelo mať súhlas s návrhom na stole už v septembri, na rokovaní ministrov únie životného prostredia. Dovtedy sa pritom žiadna Európska rada nekoná, ďalšia je až na konci októbra.

Deväťdesiatpercentné zníženie emisií je celoeurópsky cieľ, každá krajina ho môže mať stanovené inak, ale celkovo je potrebné sa dostať práve k hodnote 90 percent.

Stanovenie čiastkového cieľa má zabezpečiť dosiahnutie hlavného deklarovaného cieľa dvadsaťsedmičky, a to takzvanej uhlíkovej neutrality do roku 2050. V súčasnosti má EÚ tiež cieľ znížiť množstvo emisií o 55 percent do roku 2030 oproti roku 1990.

CO2 sa považuje za kľúčový skleníkový plyn. Jeho zvýšená koncentrácia v atmosfére spôsobuje, že atmosféra zadržiava viac tepla zo Slnka, ktoré by inak uniklo späť do vesmíru. To vedie k rastu priemernej globálnej teploty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet