Na sídlisku v Nových Zámkoch niekto zrejme strieľa po chránených vtákoch zo vzduchovky. Prípad už vyšetruje enviropolícia a hrozí zaň trest odňatia slobody. Uhynulo 13 živočíchov, škoda presahuje sedemtisíc eur.
Vo veterinárnej ambulancii v Nových Zámkoch riešili ojedinelý prípad. Postreleného vtáka, Pravdepodobne zo vzduchovky. Havrana priniesol na ošetrenie neznámy muž.
„V tejto časti vletel brok a tu vyletel, čiže on chudáčik krídlami vedel hýbať, ale nohy mal úplne nefunkčné. Takýto havran je v podstate odsúdený na zánik. Po dohode s ochranármi sme sa dohodli a vykonali eutanáziu,“ opísal veterinárny lekár Igor Ponesz.
Strieľaniu havranov na sídlisku v Nových Zámkoch sa s reportáži v Správach venovala redaktorka STVR Marína Opálková:
K incidentu zrejme došlo na sídlisku, kde sa viac ako pred rokom usadila havrania kolónia. Enviropolícia spolu so Štátnou ochranou prírody našla v danej lokalite viac uhynutých vtákov. „Zatiaľ nie je známe prečo uhynulo jedenásť havranov čiernych a dva holuby hrivnáky. Spoločenská hodnota za holuba hrivnáka je tisíc a za havrana 500 eur,“ informovala ŠOP SR.
„Máme obdobie hniezdenia, takže úhynom toho jedného živočícha nenastáva len jeho smrť. Pretože v hniezde väčšinou sú štyri až päť mláďatiek,“ uviedol ornitológ z OZ Ochrana dravcov na Slovensku Roman Slobodník.
Vtáky obyvateľom vadia
Na sídlisku, kde ľudia žijú s havranmi už viac ako rok, niektorým obyvateľom vtáky prekážali. Mesto preto legálne zakročilo. Havrany plašili na základe povolenia výnimky priamo z ministerstva životného prostredia. Napriek tomu väčšina z nich na sídlisku zostala.
„Likvidácia havranov na ministerskú výnimku je samozrejme možná. Druhá vec je pytliactvo, ktoré sa deje v ojedinelých prípadoch, keď niekto zoberie ‚spravodlivosť do svojich rúk‘,“ skonštatoval Slobodník
Streľba zo vzduchovky v obytnej zóne je nielen nebezpečná a zakázaná podľa zákona, ale v prípade chránených živočíchov, ako sú havrany, ide o závažný trestný čin.
„Vyšetrovateľ Prezídia PZ začal v prípade trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, pričom trestná sadzba je až dva roky,“ stojí v stanovisku enviropolície.
„Nie je to normálne, nemalo by sa to robiť. Strelné poranenia sú dosť bolestivé je to nepríjemné aj pre nás, keď to ošetrujeme a samozrejme, pre tie zvieratá,“ dodal Ponesz.