Na hlavný obsah

Zlý výhľad či iná izba: Dovolenkári často nevedia, aké sú ich spotrebiteľské práva. Právnička radí, čo robiť

Dôležité je všímať si, čo je uvedené v zmluve.

Zlý výhľad či iná izba: Dovolenkári často nevedia, aké sú ich spotrebiteľské práva. Právnička radí, čo robiť
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Mnohí dovolenkári nevedia, aké sú ich spotrebiteľské práva. Čo robiť, ak nedostanú službu, za akú si zaplatili? A na čo má spotrebiteľ nárok, ak realita nezodpovedá tomu, čo si skutočne objednal? Právnička Lucia Kejharová zo spotrebiteľskej organizácie dTest priblížila, čo v takýchto situáciách robiť.

Ak nám služba nebola poskytnutá v takej kvalite, v akej sme si to vyjednali s usporiadateľom zájazdu, musíme to čo najskôr nahlásiť a požadovať nápravu, informuje Kejharová. „V ideálnom prípade by sme mali vadu nahlásiť bez zbytočného odkladu. Takže ideálne v momente, keď sme zistili, že sme v izbe (napríklad) so zlým výhľadom,“ dodáva.

Pozrite si celý rozhovor s Luciou Kejharovou, ktorá v relácii Ranné správy hovorila o spotrebiteľských právach dovolenkárov:

V zmluve s cestovnou kanceláriou je potrebné všímať si niekoľko dôležitých bodov – kontakt na cestovnú kanceláriu, či je ubytovanie dostatočne definované alebo či je uvedená celková cena za zájazd.

„V zmluve by mali byť uvedené aj naše konkrétne požiadavky, napríklad, že chceme špecifickú stravu, napríklad bezlepkovú. To sú všetko veci, ktoré by sme v zmluve mali mať upravené a mali by sme dbať na to, aby tam boli uvedené,“ uvádza Kejharová s tým, že v prípade, ak niečo na mieste nebude v poriadku, uľahčí to našu pozíciu.

Na ústne sľuby s cestovnou kanceláriou sa podľa právničky nedá spoliehať. V prípade problémov sa môže zákazník oprieť aj o ponuku, ktorú poskytovateľ inzeruje.

Náprava v tej istej kvalite

Spotrebiteľovi by mali v prvom rade poskytnúť nápravu, a to v tej istej kvalite, za akú si zaplatil. Ak je náprava v nižšej kvalite, človek ma právo na zľavu zo zájazdu. „Pokiaľ náprava nie je, to znamená, že nie je voľná žiadna izba, ktorá by spĺňala naše požiadavky, máme právo na primeranú zľavu, ktorá sa bude primárne riadiť frankfurtskou tabuľkou,“ dodáva Kejharová.

Cestovná kancelária by zákazníkovi mala preplatiť aj takú nápravu, ktorú si zabezpečil sám. A to v prípade, ak poskytovateľ nereagoval promptne. Právnička však pripomína, že je dôležité ponechať si všetky doklady od ubytovania a nevynechať prvý krok. To znamená kanceláriu o tom najprv informovať.

Klient môže vyžadovať aj návrat domov. Stáva sa to najmä v prípadoch, kedy je kvalita ubytovania na omnoho nižšej úrovni než bola inzerovaná, prípadne hotel na mieste nie je vôbec. „V takom prípade, ak cestovná kancelária nereaguje alebo nie je schopná zaistiť nápravu, môžeme požadovať odstúpenie od zmluvy, a teda aj návrat domov,“ uzatvára právnička.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko