Nepribližovať sa a nekŕmiť. To sú odporúčania veterinárov aj poľovníkov pri stretnutí s líškou. Keďže sa často objavujú aj priamo na sídliskách, najmä v noci by mali byť obyvatelia opatrní.
Práve potrava láka líšky pod okná Prešovčanov. Najčastejšie sa objavujú vo večerných a v skorých ranných hodinách, keď je v uliciach menší pohyb ľudí.
„Nebol som prekvapený, že som ju videl, ale že sa ma nebála alebo nereagovala,“ povedal o stretnutí s divokým zvieraťom jeden z obyvateľov Prešova.
„Líšky sú veľmi prispôsobivé a rýchlo si zvyknú na ľahko dostupnú potravu z ľudských zdrojov,“ informovala Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov.
Reportáž o líškach v meste pripravila do relácie Správy redaktorka Diana Murdzíková:
„Keď líška je niekde v blízkosti obydlia a ľudí sa nebojí, hlavne v intraviláne, je treba byť na pozore,“ zdôraznil poľovnícky lektor Viliam Sabol. Podľa poľovníka pri stretnutí s divou zverou nie je na mieste hrdinstvo. K líškam neodporúča približovať sa.
Obyvatelia Prešova hovoria, že líšky sa neboja a strácajú plachosť. Ľudia ich dokonca zvyknú prikrmovať. Jedlo zvieratá láka aj ku kontajnerom.
Treba zavolať 112
„Líška je nosičom veľmi nebezpečnej choroby, smrteľnej choroby prenosnej na človeka, a to je besnota,“ upozornil poľovnícky lektor.
„Či už je to líška, alebo iné divé zviera z voľnej prírody, treba každopádne volať 112 a tá už nasmeruje pomoc kompetentných,“ vysvetlil hovorca mesta Prešov Michal Hudák.
Ak sa líška pohybuje pravidelne okolo panelákov, Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov odporúča „nekŕmiť líšky, upratať okolie domu a chrániť domáce zvieratá“.
Ak ani to nepomôže, líšku v takýchto prípadoch špecialisti odchytia do klietky a ak je zdravá, premiestnia ju mimo zastavaného územia.