Štvrtá vláda Roberta Fica bude musieť žiadať parlament o vyslovenie dôvery. Tvrdí to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Na jeseň sa totiž vláde končia dvojročné prázdniny od ústavných pravidiel, ktoré strážia dlh Slovenska.
Ten je v neutešenom stave, a preto podľa rozpočtovej rady nastupujú najprísnejšie sankcie. Okrem toho má koalícia naponáhlo. Ak neschváli budúcoročný štátny rozpočet do konca novembra, musí predložiť jeho vyrovnanú verziu.
Hlasovaniu o dôvere vláde sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor Matej Baránek:
Ústavná dlhová brzda pozná viacero sankcií. Tie najprísnejšie, ktoré sa uplatňujú pri nadmernom dlhu a vysokom deficite, nastúpia po 21. novembri.
Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Schuster tvrdí, že hoci sa vláda snaží schváliť budúcoročný rozpočet do tohto termínu a vyhnúť sa napríklad predloženiu jeho vyrovnanej verzie, nevyhne sa už parlamentnému hlasovaniu o dôvere vlády.
„Toto vláda bude musieť spraviť, čiže niekedy po 21. novembri bude musieť vláda podľa najprísnejšej sankcie ústavného zákona požiadať parlament o vyslovenie dôvery,“ vysvetlil Schuster.
Hlasovanie sa môže odsúvať
Poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS) sa obáva, že takéto hlasovanie sa môže odsúvať, rovnako ako sa už mesiace odsúva odvolávanie viacerých ministrov.
„Je samozrejme nejaký primeraný čas a po uplynutí tohto času budeme určite žiadať, aby vláda požiadala parlament o vyslovenie dôvery,“ uviedol Viskupič.
Poslanec NR SR Ján Blcháč (Hlas-SD), ktorý šéfuje aj finančnému výboru v parlamente, odkazuje, že vládna koalícia si preverí stanovisko rozpočtovej rady. Uplatnenie najprísnejšej sankcie, teda hlasovania o dôvere vlády po prípadnom schválení štátneho rozpočtu je podľa neho otázne.
„Rada pre rozpočtovú zodpovednosť môže mať analýzy. Predpokladám, že potom si urobí analýzy aj vláda Slovenskej republiky. Tie sa porovnajú, pretože platí, že dvaja právnici majú tri názory,“ povedal Blcháč.
Vláda chce začať proces schvaľovania rozpočtu na konci leta. Vtedy plánuje odklepnúť ďalší miliardový šetriaci balíček.