Na hlavný obsah

Odborárom za ochranu zamestnancov neraz hrozí výpoveď: Firmy nás vnímajú ako nepriateľov, odkazujú. Rezort práce reaguje

Odborári chcú byť lepšie chránení.

Odborárom za ochranu zamestnancov neraz hrozí výpoveď: Firmy nás vnímajú ako nepriateľov, odkazujú. Rezort práce reaguje
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Sociálny zmier je podľa odborárov ohrozený. Zamestnanci štrajkujú viac, lebo upadá dostatočný dialóg so zamestnávateľmi. Odborári upozorňujú, že manažmenty firiem ich často berú skôr ako rivalov než spolupracovníkov. Za ochranu zamestnancov im neraz hrozí výpoveď. Ministerstvo práce tvrdí, že s odborármi pravidelne rokuje a požiadavkám sa bude venovať.

Konfederácia odborových zväzov poukazuje na to, že odborári nie sú dostatočne chránení. Stále častejšie sa stretávajú s tým, že ich zamestnávatelia účelovo prepúšťajú práve preto, že chránia zamestnancov.

V Liptovskom Mikuláši stojí výroba želatíny a kolagénu už 14 dní. Ide o historicky najdlhšie trvajúci štrajk zamestnancov na Slovensku.

„Je to o pracovných podmienkach, ktoré sa u nás horšili a tým, že zamestnávateľ nám nedával korektné ponuky počas kolektívneho vyjednávania, bohužiaľ, dostali sme sa až do bodu, kedy úplne stroskotalo,“ vyvsvetlil predseda odborovej organizácie Gelima a.s. Ferdinand Chomo.

O ochrane odborárov sme hovorili aj v relácii Správy:

Zdroj: STVR

Počet štrajkujúcich ľudí vo firmách rastie. Odborári tvrdia, že takáto situácia na Slovensku ešte nebola. Práve kolektívne vyjednávanie by malo byť riešením väčšiny problémov. Podľa odborárov však funguje len v štvrtine prípadov. Ministerstvu práce preto zaslali návrhy, ako dosiahnuť, aby kolektívne vyjednávala väčšina zamestnancov.

„Je dôležité, aby v novembri bol na stole akčný plán, pretože kolektívne vyjednávanie je jediným nástrojom, prostredníctvom ktorého si zamestnanci môžu skvalitňovať svoj život a pracovné prostredie a sociálne benefity a mzdové alebo platové podmienky,“ vyjadrila sa prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová.

„Prichádzame vlastne s konkrétnymi návrhmi, ktoré majú smerovať k tomu, aby zamestnávateľ sa musel domáhať na súde určenia platnosti výpovede a zároveň, aby počas obdobia toho súdneho sporu bol povinný platiť náhradu mzdy alebo prideľovať prácu,“ vysvetlila predsedníčka Odborového zväzu KOVO Monika Benedeková.

„Tu ideme hovoriť o tom, aby ľudia mali právo a odvahu bojovať za svoje pracovné podmienky. Pretože, hovorím ešte raz, kolektívna zmluva rieši základné pracovné podmienky, ale odborári riešia veci naviac,“ povedala predsedníčka Integrovaného odborového zväzu Marta Brodzianska.

Odborári žiadajú ministerstvo aj o posilnenie ich ochrany. Tvrdia, že ich niektorí zamestnávatelia účelovo prepúšťajú, aby zamestnancov nemal kto brániť. Republiková únia zamestnávateľov si takéhoto prepúšťania nie je vedomá.

Rezort práce to vidí inak

Ministerstvo  práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v reakcii uviedlo, že sociálny dialóg na najvyššej úrovni riadne funguje.

„Tripartita zasadá pravidelne a ak si to situácia vyžaduje, aj mimoriadne. O konkrétnych témach rokujú zástupcovia rezortu sa sociálnymi partnermi i na bilaterálnej úrovni,“ uviedol rezort.

Podľa vyjadrenia ministerstva rezort presadil v súvislosti s kolektívnym vyjednávaním viacero zmien, ktoré vyžaduje smernica EÚ.

„Ide predovšetkým o rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, čo znamená, že ak sa reprezentatívne organizácie zamestnávateľov a odborov v konkrétnom sektore dohodnú na kolektívnej zmluve, tá sa vzťahuje na zamestnancov v celom sektore,“ uviedlo s tým, že odborári po tom už dávno volali.

Malo dôjsť aj k posilneniu postavenia rozhodcov pri riešení kolektívnych sporov. Rezort vyhlásil, že pokračuje v príprave akčného plánu. „Zároveň pripomíname, že rezort práce pod súčasným vedením presadil nový automat, ktorý výrazne zvýši minimálnu mzdu na Slovensku, čo bola tiež jedna zo zásadných požiadaviek odborov,“ dodalo MPSVR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko