Na hlavný obsah

V bratislavskej Petržalke budú pomáhať s premnoženými holubmi sokoly. Prirodzene budú regulovať ich populáciu

Mláďatá sa už udomácňujú na strechách domov.

V bratislavskej Petržalke budú pomáhať s premnoženými holubmi sokoly. Prirodzene budú regulovať ich populáciu
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

V bratislavskej Petržalke budú pomáhať s premnoženými holubmi sokoly. Ich mláďatá sa už teraz udomácňujú na strechách bytových domov. Keď dospejú, budú prirodzene regulovať populáciu holubov.

Podobné sokoly môžete nájsť v Petržalke už v týchto týždňoch. Zatiaľ ich je deväť. „Mláďatá sokola sa dajú na strechu a oni sa v tomto prostredí udomácnia. Zhruba po desiatich dňoch sa tie mladé vypustia a stávajú sa voľne žijúcimi živočíchmi,“ vysvetľuje sokoliar Ján Šenkýrik.

Riešeniu problému s premnoženými holubmi v Petržalke sa v Správach venovala redaktorka Magdaléna Štefanicová:

Zdroj: STVR

Sokoly pochádzajú z umelých chovov z Českej republiky, ale aj zo Slovenska. Sú špeciálne vyšľachtené, aby mali najlepšie vlastnosti na lovenie holubov.

Vrcholový predátor

„Sokol je vrcholový predátor v rámci populácie holuba v meste. Holub, alebo iné vtáctvo, ak uvidí toho dravca na oblohe, snaží sa prirodzene utiecť, chrániť si svoj život,“ pokračuje Šenkýrik.

„Tento projekt financuje Mestská časť Bratislava Petržalka sumou desaťtisíc eur, ktoré idú z tzv. poslaneckých priorít v rámci rozpočtu mestskej časti. Cieľom projektu je regulovať množstvo holubov v tých najkritickejších lokalitách Petržalky,“ uvádza hovorkyňa MČ Petržalka Mária Halašková.

Sokoly lovia v okruhu desať kilometrov. Jeden dokáže za deň uloviť aj dva holuby. Tie prenášajú choroby, ktoré sú nebezpečné pre ľudí.

„Medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi patrí ornitóza. U ľudí sa však toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedka. Ornitóza má väčšinou mierny priebeh, ale boli zaznamenané aj prípady so závažným až fatálnym priebehom. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ak bude projekt úspešný, mestská časť plánuje vytvoriť ďalšie hniezdiská.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny