Na hlavný obsah

Aktivisti spustili kampaň proti spornému chovu rýchlokurčiat: Majú zdeformované končatiny a mnohé končia ako odpad

Hydinári hovoria o kroku proti spotrebiteľovi.

Aktivisti spustili kampaň proti spornému chovu rýchlokurčiat: Majú zdeformované končatiny a mnohé končia ako odpad
Petíciu proti chovu rýchlokurčiat podpísalo už viac ako 20-tisíc ľudí. Foto: Facebook/Humánny pokrok

Aktivisti spúšťajú kampaň proti chovu a predaju rýchlokurčiat na Slovensku. Vyzývajú ňou obchodné reťazce, aby obmedzili predaj rýchlorastúcej hydiny, ktorej cena je dnes na pultoch výrazne nižšia.

Hydinári sú naopak presvedčení, že chov hydiny podlieha platným predpisom Európskej únie a je pod neustálou kontrolou štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Petícia podľa nich ide proti spotrebiteľovi.

Hydinu si dnes v obchode vyberáme aj na základe chovu kurčaťa, ide o chov s voľným výbehom, biochov alebo o klasický spôsob chovu. Práve klasický chov nemusí byť označovaný a šľachtí sa v ňom rýchlorastúci typ kurčiat, ktorý do 42 dní váži 2,5 kilogramu.

Telá zvierat však podľa aktivistov z Humánneho pokroku s týmto rastom nestíhajú držať krok. “Evidencia problémov, s ktorými zvieratá zápasia, je mimoriadne vysoká. Napríklad problémy so zdeformovanými končatinami má väčšina zvierat. Na Slovensku je každý rok niekoľko miliónov rýchlokurčiat, ktoré skončia ako odpad,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Humánny pokrok Martin Smrek.

Chovu rýchlokurčiat sa v Rádiožurnále Rádia Slovensko venovala redaktorka Júliana Lubušká:

Slovenskí hydinári oponujú, že slovenské farmy pracujú v súlade s legislatívou Európskej únie, ktorá neumožňuje, aby sa do predaja dostali poškodené časti hydiny.

“Na každej veľkofarme je stály veterinárny dozor, ktorý sa zaoberá zdravotným stavom kurčiat. Ak sa tam vyskytne nejaké jednotlivé kurča, tak tieto sú momentálne vyradené,“ povedal tlačový tajomník Únie hydinárov Ľubomír Urban.

Iniciátori petície chcú, aby maloobchody predaj rýchlorastúcej hydiny zastavili úplne. Hydinári zas hovoria o škode pre spotrebiteľa.

“Slovenský spotrebiteľ je taký, že predovšetkým sa pozerá na cenu. V tomto prípade považujeme iniciatívu ochranárov za krok proti spotrebiteľovi, ktorý práve takéto kurčatá chce a o takéto kurčatá má záujem,“ dodal Urban.

Po siedmich dňoch od spustenia petície ju podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál