Rysuje sa cena plynu pre domácnosti na budúci rok. Uplynulo takzvané referenčné obdobie, z ktorého vzišla cena komodity, ktorá bude zároveň kľúčová pri jeho finálnej regulovanej cene.
Odhad Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) hovorí približne o 40-percentnom náraste v porovnaní s tým, koľko platia domácnosti za plyn v tomto roku. Energopomoc by nemala byť pre všetkých.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) uzavrel referenčné obdobie, počas ktorého sledoval deväťmesačný vývoj trhovej ceny plynu. Tá síce v súčasnosti dosahuje svoje viacmesačné minimá, no najmä začiatkom roka vystrelila nahor. A to pre konflikt medzi Iránom a Izraelom. Aj to malo vplyv na tzv. komoditnú časť ceny plynu, o ktorej sa už rozhodlo.
„Cena bude viac ako 37 eur na megawatthodinu. Naproti tomu, čo dnes platia domácnosti, čo vidia na účtoch, je cena komodity 28 eur za megawatthodinu,“ uviedol odborník na energetiku a analytik Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Samotný plyn ako komodita teda zdražie, no do jeho finálnej ceny vstupujú ešte aj ďalšie náklady spojené s distribúciou či prepravou. O nich sa zatiaľ nerozhodlo. „Toto sa štandardne vyjasňuje až v posledných týždňoch roka v novembri alebo v decembri,“ dodal Potočár.
Cenám plynu sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:
Vláda ceny zastropovala
Rovnako to bolo aj vlani. Regulované ceny, ktoré stanovil ÚRSO, však napokon do platnosti nevstúpili. Vláda ich v decembri zastropovala približne na rovnakej úrovni ako v roku 2024.
O energopomoci na ďalší rok sa hovorí prakticky ešte od minulej zimy. V tejto súvislosti RRZ hovorí, že pomoc už nemôže byť plošná.
„Nízkopríjmové domácnosti to môžu výrazne pocítiť. Tam by sme mali pomôcť aj preto, lebo pravdepodobne by toto zvýšenie cien trvalo len dočasne. Podľa aktuálnych burzových cien očakávame, že na rok 2027 a 28 by mohli ceny plynu zase klesať. Dočasné zvýšenie cien by sme nemali preniesť na tie najchudobnejšie domácnosti,“ vysvetlil člen RRZ Martin Šuster.
Pomoc už plošná nebude
Myšlienku adresnej energopomoci presadzuje aj rezort hospodárstva. Predvlani aj vlani však bola pomoc plošná. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) už skôr povedala, že tento raz už plošná nebude. Podrobnosti zatiaľ stále nepovedala.
„Máme viacero scenárov. Spolupracovali sme s ministrom financií, ministerstvom práce a budeme potrebovať zosúladenie názorov v rámci vlády od jednotlivých kolegov, ale aj od pána premiéra, akým spôsobom pôjdeme do adresnej pomoci,“ povedala Saková v júni.
„Za tú dobu, čo sa ceny plynu a kúrenia zafixovali, nás to stálo už viac ako štyri miliardy eur. Pokiaľ by sme pokračovali v plošnom dotovaní cien plynu a kúrenia, tak do konca volebného obdobia náklady stúpnu na viac ako päť miliárd eur,“ priblížil Šuster.
Podľa RRZ adresná energopomoc nielenže ušetrí peniaze v štátnom rozpočte, ale domácnosti naučí plynom šetriť, čo sa podľa Martina Šustera hodí najmä v čase, keď je náročnejšie ho na Slovensko doviezť.