Na hlavný obsah

Kresťania sa v Sýrii necítia bezpečne. V krajine, ktorá sa spamätáva po páde režimu, pomáhajú aj Slováci

Menšiny sa obávajú extrémistov.

Kresťania sa v Sýrii necítia bezpečne. V krajine, ktorá sa spamätáva po páde režimu, pomáhajú aj Slováci
Samovražedný atentátnik zaútočil na kostol svätého Eliáša v Sýrii. Foto: TASR/AP/Omar Sanadiki

Sýria sa po páde režimu diktátora Bašára Asada snaží etablovať na medzinárodnej scéne. Podarilo sa jej dosiahnuť zrušenie amerických sankcií, Washington tiež stiahol vládnucu skupinu Haját Tahrír al-Šam zo zoznamu teroristických organizácií.

Oveľa menej sa jej však darí na domácom poli. O bezpečnosť sa obávajú mnohé menšiny, vrátane kresťanov. V náročnej situácii im pomáhajú aj Slováci.

Prvý kresťanský konvertita, svätý Pavol, sa na vieru obrátil na ceste do Damasku. Dnes v Damasku na kresťanov útočia. Nový režim ich pred extrémistami nevie ochrániť. Nedávno samovražedný atentátnik zaútočil na kostol svätého Eliáša, 25 ľudí zabil, vyše 50 zranil.

Ako pomáhajú Slováci v Sýrii, priblížila v relácii Správy :24 redaktorka STVR Anna Síposová:

„Naši ľudia žiadajú predovšetkým bezpečnosť a mier. Prvoradou prioritou vlády by malo byť poskytnutie ochrany všetkým sýrskym občanom bez výnimky,“ povedal grécky ortodoxný patriarcha Antiochie John Yazigi.

Všetkým, bez výnimky, poskytla ochranu aj nemocnica svätého Ľudovíta v Damasku, pod palcom ju má už tretí rok Slovenka.

„My sme v nemocnici ošetrili v ten večer 35 ľudí, traja prišli už ako mŕtvi, doteraz nám zostala jedna žena na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ priblížila riaditeľka nemocnice svätého Ľudovíta v Damasku Judita Cáková.

Intenzívnu starostlivosť potrebuje aj ekonomika, 90 percent Sýrčanov žije pod hranicou chudoby. Slováci im preto pomáhajú nielen so zraneniami, ale aj so životom.

„Začíname deťmi, pre ktoré sme zariadili už osem škôlok. Pre vyše 200 žien sa nám podarilo vybaviť jazykový, počítačový kurz alebo kurz šitia a majú tak niečo v rukách,“ ozrejmil Janek Košta zo Slovenskej katolíckej charity.

Pomáhajú stavať kostoly

Slováci v Sýrii sa ale nesústredia len na pomoc v Damasku, no i v odľahlejších častiach krajiny. Kresťanským komunitám pomáhajú najmä s opravami kostolov, so vzdelaním však všetkým, bez ohľadu na vieru. Zabudnúť sa nesmie v prvom rade na bezpečnosť, apelujú miestni. Bez nej sa totiž situácia pre bežných obyvateľov nezlepší.

„Žiaľ, nemôžem potvrdiť, že by to bolo dobré, menšiny ako sú Alawi, drúzi, kresťania, sa necítia bezpečne v tejto krajine,“ poznamenala Cáková.

Pred desiatimi rokmi žilo v Sýrii jeden a pol milióna kresťanov, dnes je ich sotva 400-tisíc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet