Na hlavný obsah

Planéta sa prehrieva v priamom prenose: Ľadovce praskajú a rieky miznú. Rok 2025 patrí k najextrémnejším v histórii

Hrozia výpadky elektriny aj nedostatok pitnej vody.

Planéta sa prehrieva v priamom prenose: Ľadovce praskajú a rieky miznú. Rok 2025 patrí k najextrémnejším v histórii
V Alpách miznú ľadovce rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Foto: STVR

Šesť mesiacov horúčav a sucha. Od Číny po Argentínu, od Álp po Južnú Kóreu. Zima neprišla, ľadovce praskajú a rieky miznú. Rok 2025 už teraz patrí medzi najextrémnejšie v histórii meraní.

Začalo sa to nenápadne, o niekoľko stupňov teplejšou zimou v čínskom Harbine, kde kedysi rybári museli prerážať meter ľadu. Dnes už ledva zamrzne. Ide pritom o jedno z najchladnejších miest v Číne.

Na druhej strane planéty v Patagónii miznú posledné ľadové pevnosti. S ľadom sa topí aj miniatúrny hmyz prezývaný ľadový drak. Vydržal tisícročia, no o pár rokov nemusí existovať.

V Brazílii bolo v januári viac ako 40 stupňov. Zvieratám v zoologickej záhrade dávali zamrznuté ovocie, zatiaľ čo v chudobných štvrtiach zdravotníci rozvážali pitnú vodu.

V niektorých reštauráciách dávali ľad pod stoly, aby zákazníkom chladil nohy. V noci sa pláže v Riu menili na spálne. Ľudia radšej spali pri mori ako pod rozpálenou strechou.

Sucho, ktoré sprevádza horúčavy, postihlo aj Argentínu. Farmári prechádzali po poliach, kde viac ako kukurica trčali praskliny v zemi.

Dôsledkom klimatickej krízy sa v relácii Aktuálne :24 venovali Diana Trnkusová a Michal Cimerman:

Zdroj: STVR

Hrozí nedostatok pitnej vody

V Španielsku kvitli mandľovníky o tri týždne skôr. Časť úrody zhorela na slnku, teplomer v Seville ukázal 48 stupňov. V Paríži pre neúnosné teplo zatvorili rozhľadňu Eiffelovej veže.

V Čile zalievajú stromy ľudskými vlasmi. Doslova. Vlasy upravené do rohoží zadržia v pôde polovicu zavlažovacej vody.

Aj Južná Kórea rieši nový fenomén. Roje čiernych chrobákov, ktoré sa pre otepľovanie rozmnožili v horách. Turistické trasy musia postrekovať insekticídmi.

V Alpách medzitým miznú ľadovce rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Aletsch, najväčší európsky ľadovec, sa zmenšuje aj napriek tomu, že ešte nedávno vzdoroval globálnemu trendu.

Z ľadovca Perito Moreno v Argentíne sa odlamujú ľadové steny vysoké ako 20-poschodové domy. Turisti tlieskajú, no vedci sa chytajú za hlavu. Takto rýchlo sa tento ľadovec ešte nikdy nerozpadal.

V Európe, na Rýne, pre nízku hladinu znižujú hmotnosť nákladu. V Maďarsku mizne voda z Dunaja, vo Varšave vysychá Visla. Hrozia výpadky elektriny aj nedostatok pitnej vody.

Vedci pripomínajú, že ak neobmedzíme emisie, alpské ľadovce prídu do konca storočia o viac než 80 percent svojho objemu. Tieto varovania vydávajú v čase, keď sme zaznamenali jeden z najhorúcejších rokov v histórii Európy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet