Na hlavný obsah

Netanjahuovej vláde hrozí rozpad. Dôvodom je zákon o odvode ultraortodoxných Židov do armády

Tvoria takmer 13 percent izraelskej populácie.

Netanjahuovej vláde hrozí rozpad. Dôvodom je zákon o odvode ultraortodoxných Židov do armády
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP

Zákon o odvode ultraortodoxných Židov do armády vyvolal v Izraeli vládnu krízu. Náboženská strana Zjednotený judaizmus Tóry oznámila, že odchádza z vlády. Koalícii Benjamina Netanjahua tak hrozí rozpad.

Ultraortodoxní Židia dostali výnimku zo služby v armáde už pri vzniku štátu Izrael. Vtedy išlo o pomerne malú komunitu, no vzhľadom na vysokú pôrodnosť dnes tvoria takmer 13 percent izraelskej populácie.

„Demograficky rastú veľmi rýchlo. Majú najvyšší rast v celom západnom svete, v priemere 6,4 dieťaťa na jednu ženu. V mladej generácii tak čoskoro bude štvrtina Izraelčanov ultraortodoxná,“ hovorí právnik Shuki Friedman.

Sekulárna spoločnosť preto roky trvá na tom, aby aj muži, ktorí zasvätili svoj život štúdiu Tóry, prispievali k obrane krajiny. S tým však ortodoxná komunita nesúhlasí. Obavy majú najmä z toho, že počas brannej povinnosti sa ich deti pokazia, prídu do kontaktu s ateistickými rovesníkmi či s opačným pohlavím.

„Hlavný problém je, že v armáde sú zlé vplyvy, najmä keď tam ľudia presadzujú svoju agendu. Je to nebezpečné a preto nevidíme priestor na kompromis,“ vysvetľuje rabín Efraim Luft.

Politickej situácii v Izraeli sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala Katarína Chovančáková:

Tlačia na zrušenie nariadenia

Izraelská armáda od minulého roka vydala desiatky tisíc povolávacích rozkazov pre ultraortodoxných Židov. Reálne však nastúpilo len okolo 300 osôb. Náboženské strany opakovane tlačili na Benjamina Netanjahua, aby nariadenie zrušil.

Situácia vygradovala až do odchodu strany Zjednotený judaizmus Tóry z vlády. Netanjahuovi tak zostala len tesná väčšina, 61 poslancov v 120-člennom Knesete. Podľa politológa Yossiho Shaina je pritom udržanie sa pri moci pre izraelského premiéra dôležitejšie než vojna v Pásme Gazy.

„Ak skončí v úrade po tom, keď viedol túto krajinu počas vojny, politicky skončil. On to vie. Preto sa drží pri moci zubami-nechtami. Potrebuje si udržať ultraortodoxných, lebo práve oni sú základom jeho podpory,“ objasňuje.

Všetky oči sa preto teraz upierajú na rozhodnutie ďalšej náboženskej strany Šas – ak by ohlásili odchod aj oni, Netanjahuova vláda padla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál