Na hlavný obsah

Obyvatelia Podpoľania sa vydali na vyše 40-kilometrový pochod. Vyjadrujú nesúhlas s prečerpávacou elektrárňou

Chcú chrániť pitnú vodu.

Obyvatelia Podpoľania sa vydali na vyše 40-kilometrový pochod. Vyjadrujú nesúhlas s prečerpávacou elektrárňou
Účastníci pochodu sa ráno zišli v Slatinke. Foto: TASR/Silvia Tannhauserová

Na vyše 40-kilometrový dvojdňový pochod vyrazili obyvatelia Podpoľania, ktorí nesúhlasia s plánom prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Pre jej výstavbu by museli zaplaviť územie Čechánky, kde má vzniknúť vodná nádrž. Pochod zorganizovala iniciatíva Zelená väčšina. Tvrdí, že projekt ohrozuje pitnú vodu. Minister životného prostredia zdôrazňuje, že Málinec bude stále zdrojom pitnej vody.

Pochod začali symbolicky v obci Slatinka, kde malo tiež v minulosti vzniknúť vodné dielo. Pokračoval cez Detvu, Hriňovú a ukončia ho v Čechánkach.

„Cieľom pochodu je podporiť miestnych ľudí, ktorí v súčasnosti čelia čiaram na mapách, ktoré nakreslili zatiaľ úplne neznámym spôsobom ministerskí úradníci,“ vysvetlila ekologička Martina Paulíková z Občianskeho združenia Slatinka.

Pochodu na Podpoľaní sa v Správach venovala redaktorka Martina Jančiarová:

Zdroj: STVR

Organizátori pochodu z iniciatívy Zelená väčšina tvrdia, že projekt môže ohroziť pitnú vodu pre takmer 63-tisíc ľudí.

„V momente, keď sa bude stavať tá prečerpávačka na Čechánkach, na Látkach, tak sa tam, jednoducho, musí ten Málinec nejakým spôsobom technologicky buď vypustiť, alebo sa môže zanášať,“ skonštatovala organizátorka z iniciatívy Zelená väčšina Lucia Szabová.

Minister životného prostredia takéto tvrdenia dlhodobo popiera. „Počas celej doby výstavby garantujeme, že Málinec bude stále zdrojom pitnej vody. Tie technické riešenia budú, samozrejme, realizované za pomoci aj vedeckých kapacít,“ vyhlásil 12. 6. minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Pridali sa aj chatári

V prvý deň pochodovalo zhruba 20 až 30 ľudí. Nebol ich po celý čas rovnaký počet, striedavo sa pridávali a odpájali.

Projekt elektrárne má využiť existujúcu vodárenskú nádrž s pitnou vodou Málinec. K nej chcú vybudovať druhú, v lokalite Čechánky – Látky, kde je takmer 30 trvalo osídlených usadlostí. Na pochod preto prišli aj tí, ktorých sa výstavba priamo týka.

„Máme tam chatu. V podstate pred tromi rokmi sme si chatu prerobili. Je tam krásna príroda. Máme to tam veľmi radi. Veľmi by nás mrzelo, keby sa tá oblasť zatopila,“ uviedla majiteľka chatky v oblasti Veronika Machanovová.

Občianski aktivisti kritizujú ministerstvo životného prostredia, že projekt neprešiel odborným posúdením a nenachádza sa v žiadnych strategických plánoch.

„Zeleným aktivistom, ktorí tvrdia, že najlepší stavitelia priehrad sú bobry, a ktorí pochodujú proti najčistejšej forme výroby elektrickej energie, za ktorú sa postavilo 17 samospráv Podpoľania aj odborná verejnosť, odporúčame, aby keď dorazia do Látok, vysvetlili ľuďom, prečo im budajovci zobrali peniaze na kanalizáciu a ohrozili tak zdroj pitnej vody v Málinci,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia v emaile.

Vodohospodárska výstavba sa pre STVR odmietla vyjadriť. Občianski aktivisti dvojdňový pochod ukončia práve v Čechánkach, ktoré sú najbližšie k výstavbe plánovanej vodnej nádrže.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny