Na hlavný obsah

Miliarda z eurofondov sa má využiť na energopomoc: Stratená príležitosť, hovorí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

O konkrétnej podobe energopomoci bude diskutovať vláda.

Miliarda z eurofondov sa má využiť na energopomoc: Stratená príležitosť, hovorí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Súčasťou záruk, ktoré si Slovensko dohodlo, je aj využitie nevyčerpaných eurofondov na energopomoc pre domácnosti. Podľa slov ministerky hospodárstva Denisy Sakovej ide o miliardu eur. Nárok domácností na cielenú pomoc v roku 2026 sa podľa nej bude určovať podľa viacerých faktorov.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) považuje za najdôležitejšiu záruku z Bruselu, že v prípade zdraženia cien dodávok energií nám Únia pomôže. Eurofondy by mali pomôcť najmä slovenským domácnostiam. O konkrétnej podobe energopomoci bude ešte diskutovať vláda.

„Určite budeme pozerať počet členov, domácnosti, príjem domácnosti, nie len teda z klasického pracovnoprávneho vzťahu, ale aj z nejakej inej činnosti. Ďalej, aká bola aj spotreba v minulosti, koľko metrov štvorcových bolo vykurovaných,“ priblížila Denisa Saková.

Systému energopomoci sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:

Zdroj: STVR

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster hovorí, že rozhodnutie dotovať iba vybrané domácnosti je správne.

„Systém dotácií, ktorý máme už tri roky, je mimoriadne nákladný a Slovensko na to minulo viac ako štyri miliardy eur. Ceny plynu pre domácnosti stúpnu asi o 40 percent a ceny kúrenia asi o 30 percent. Je asi žiaduce, aby sme predtým ochránili domácnosti s nízkymi príjmami,“ vysvetlil Martin Šuster.

Sporné využitie peňazí z EÚ

„V dnešnej dobe používať eurofondy na dotovanie cien je podľa mňa stratená príležitosť. Tá miliarda, ktorú plánujú dať ako dotácie cien, určite mohla byť využitá lepšie,“ reagoval poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).

„Cielená energopomoc by mohla byť podstatne lacnejšia, bavíme sa možno o 200 až 250 miliónoch eur. Eurofondy nie sú určené na to, aby sme ich spotrebovali. Eurofondy iné krajiny používajú na investície do infraštruktúry alebo na zlepšovanie podnikateľského prostredia,“ kritizoval Martin Šuster.

Ministerka by chcela okrem domácností európskymi peniazmi pomôcť aj niektorým energeticky náročným podnikom. „Budeme veľmi radi, ak sa nám podarí získať alebo podarí pretaviť aj prístup komisie, že môžeme použiť nevyčerpané eurofondy v budúci rok,“ vyjadrila sa ministerka Saková.

Expert na energetiku hovorí, že iba dotácie od štátu nie sú správna cesta. „Problém s dotáciou pre obyvateľstvo je v tom, že obyvatelia jednoducho sa spoliehajú, že vláda všetko vyrieši a neriešia ten problém sami doma. Prestalo sa šetriť, vôbec sa nešetrí, vykuruje sa na vysoké teploty, čo samo osebe je proti prírode, nie len proti peňaženke,“ upozornil expert na energetiku Andrej Hanzel.

Vláda plánuje s cielenou energopomocou začať od januára budúceho roka. Či to ľudia uvidia na faktúrach, alebo dostanú energošeky, zatiaľ nie je jasné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika