Na hlavný obsah

Slovenská firma vyváža ložiská tak, aby nakoniec skončili v Rusku, píšu zahraničné médiá. Spoločnosť obvinenia odmieta

Výrobky ako ložiská je zakázané vyvážať do Ruska.

Slovenská firma vyváža ložiská tak, aby nakoniec skončili v Rusku, píšu zahraničné médiá. Spoločnosť obvinenia odmieta
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Ukrajinský portál United 24 zverejnil informáciu, že slovenská firma z Považia vyváža ložiská do zahraničia tak, aby nakoniec skončili v Ruskej federácii. Výrobky dvojitého určenia, medzi ktoré patria aj ložiská, sa dajú využiť na civilné účely, ale aj v zbraňových systémoch. Niektoré štáty Európskej únie už pre zákaz vývozu do Ruska takýto export vyšetrujú. Firma obvinenie odmieta.

Spoločnosť Kinex vyrába vysoko precízne ložiská. Tie spadajú do kategórie dvojitého využitia. „V princípe hovoríme o výrobkoch, ktoré je možné použiť aj na civilné použitie. Bežne sa používajú, a zároveň ale nie je možné vylúčiť, či sú predurčené aj na vojenské použitie,“ uviedol bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Výrobky ako ložiská je zakázané vyvážať do Ruskej federácie. No viacero firiem v Európe našlo spôsob, ako sankcie voči Rusku obísť.

„V podstate obchodujú so svojimi obchodnými partnermi v zahraničí. Potom tí obchodní partneri častokrát cez viacerých dodávateľov dodávajú do Ruskej federácie. Ide o účelové dodávky,“ ozrejmil vojenský analytik Vladimír Bednár.

„Naša spoločnosť v súlade s prijatými opatreniami zastavila svoje obchodné aktivity na trhu Ruskej federácie a od roku 2023 sme nepredali žiadne naše produkty ruským odberateľom,“ reagoval riaditeľ obchodu Kinex Bearings a.s. Peter Schnelly.

Slovenskej firme, ktorá má vyvážať ložiská do Ruska sa v relácii Správy venoval redaktor Erik Adamson:

Zdroj: STVR

Na internete sme sa dopátrali k verejne dostupným dátam, z ktorých vyplýva, že ruská firma s názvom Kinex RUS kúpila v roku 2024 ložiská od tureckej spoločnosti M1M. Firma M1M je na webe slovenského výrobcu uvedená ako oficiálny distribútor v Turecku. Slovenský výrobca ložísk tvrdí, že svojich partnerov si preveruje.

„S cieľom maximálne obmedziť reexportné aktivity máme s našimi koncovými zákazníkmi, ako aj distribútormi z tretích krajín, kontrahovanú exportnú doložku pojednávajúcu o tom, že je zakázané predať, dodať, transferovať alebo exportovať tovar, ktorý je predmetom sankčných opatrení,“ dodal vo vyjadrení Schnelly.

Zložité stíhanie za obchádzanie sankcií

Podľa verejne dostupných informácií spoločnosť M1M nakupuje ložiská aj od českej firmy ZLK, ktorá sídli v Brne. Tú vyšetrujú českí prokurátori pre obchádzanie medzinárodných sankcií a embarga na vývoz ložísk do Ruska. Podľa právnika je na Slovensku stíhanie za obchádzanie sankcií zložité.

„Je mimoriadne náročné preukázať vedomosť alebo úmysel výrobcu, že má záujem dodávať komponenty do vojenskej techniky. Slovenské trestné právo neobsahuje skutkovú podstatu, ktorá by postihovala takéto správanie,“ vysvetlil advokát Patrik Kachlík.

„Tým spoločnostiam musí byť jasné, že vlastne tieto dodávky končia v Ruskej federácii,“ skonštatoval Bednár.

„Je veľmi obtiažne, ak vôbec možné, zabrániť reexportu týchto produktov, hlavne ak v našom prípade sa jedná o tisícky prevedení ložísk, ktoré dodávame našim zákazníkom do viac ako 80 krajín,“ dodal Schnelly.

Podľa Európskej únie a ďalších medzinárodných organizácií sú precízne výrobky ako napríklad ložiská jedným z dôvodov, prečo Rusko dokáže aj naďalej viesť vojnu na Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika