Na hlavný obsah

Boje medzi Thajskom a Kambodžou pokračujú, obe krajiny hlásia obete aj množstvo vysídlených

Thajský premiér varuje pred vojnou.

thajskí vojaci
Thajskí vojaci kontrolujú pohraničnú oblasť. Foto: TASR/AP/thajská armáda

Cezhraničná paľba z diel a ďalších ťažkých zbraní medzi Thajskom a Kambodžou v piatok (25. 7.) pokračovala už druhým dňom. Na thajskej strane zomrelo už najmenej 15 ľudí a domovy muselo opustiť viac než 100-tisíc obyvateľov. Úrady v Kambodži uvádzajú jedného mŕtveho civilistu a 1 500 evakuovaných rodín, napísala agentúra Reuters.

Najväčší konflikt za viac ako desaťročie by podľa úradujúceho thajského premiéra Pchúmtchama Véčajačaja mohol prerásť do vojny. O situácii bude podľa diplomatických zdrojov v piatok od 21.00 h SELČ rokovať Bezpečnostná rada OSN.

Vojaci oboch krajín na seba vo štvrtok (24. 7.) strieľali na najmenej šiestich miestach v spornej pohraničnej oblasti. Boje sa začali pár hodín po tom, ako štáty prerušili vzájomné diplomatické vzťahy.

V piatok podľa thajskej strany Kambodža opäť pálila z diel, ťažkých zbraní a raketových systémov. Thajská armáda paľbu opätovala. Kambodža tvrdí, že Thajčania používajú veľké množstvo kazetovej munície, ktorej použitie v signatárskych krajinách zakazuje medzinárodná dohoda.

Thajská armáda zverejnila video, ktoré zachytáva drony zhadzujúce bomby na vojenské zariadenia Kambodže:

Zdroj: Reuters

Thajské úrady nechali z ostrieľaných pohraničných oblastí evakuovať viac ako 100-tisíc ľudí, ktorí zamierili do núdzových ubytovacích centier.

Obe krajiny sa podľa Reuters navzájom vinia zo štvrtkového začatia paľby. Kambodža obvinila thajskú armádu, že začala strieľať na jej vojakov a porušila tak dohodu, ktorá mala zmierniť napätie medzi oboma juhoázijskými susedmi. Thajskí vojaci podľa agentúry AP tvrdia, že sa Kambodžčania priblížili k spornej hranici a na výzvy na zastavenie reagovali streľbou.

Strety sa podľa médií odohrávali v okolí troch chrámových komplexov Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei. Konflikt zasiahol thajské pohraničné provincie Burírám, Surin, Sísakét a Ubon Rátčchatchání a provincie Oddormeanchey a Preahvihear na kambodžskej strane.

Napätie na hraniciach

Medzi oboma krajinami vzrástlo v poslednom čase napätie na hraniciach. Thajsko v pondelok (21. 7.) obvinilo Kambodžu z kladenia nových mín ruského typu, kvôli čomu boli minulý týždeň zranení traja jeho vojaci a jeden z nich prišiel o chodidlo. Phnom Penh takéto tvrdenie odmietol.

Bangkok v stredu odvolal svojho veľvyslanca v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštneho vyslanca v reakcii na to, že kvôli mínam bolo zranených ďalších päť thajských vojakov a jeden z nich prišiel o nohu.

Kambodža vo štvrtok oznámila, že znižuje diplomatické vzťahy s Thajskom na najnižšiu úroveň, vyhosťuje thajského veľvyslanca a odvoláva všetkých kambodžských zamestnancov z veľvyslanectva v Bangkoku.

Thajsko a Kambodža sa už viac ako 100 rokov snažia získať kontrolu nad nedostatočne vymedzenými oblasťami pozdĺž 820-kilometrovej spoločnej pozemnej hranice. Tú stanovilo v roku 1907 Francúzsko, ktoré bolo koloniálnou mocnosťou v Kambodži.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet