Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) chce nakúpiť flísové bundy pre svojich zamestnancov. Opozícia zákazku kritizuje. Zmluvu za viac ako 400-tisíc eur získala firma, ktorú v minulosti vyšetrovala polícia za dodávky oblečenia pre ministerstvo obrany.
Bunda podľa ZVJS musí obsahovať presne sto percent polypropylénu. Tento materiál je pri výrobe flísových búnd nezvyčajný. Najčastejšie sa využíva polyester v kombinácii s elastanom.
“Potenciálni záujemcovia o túto zákazku upozornili ministerstvo vnútra, že ak nezmení podmienky na dodávateľa, tak túto podmienku bude vedieť splniť len jeden dodávateľ. Rovnaký scenár sme identifikovali na ministerstve spravodlivosti, presnejšie v ZVJS,“ uviedol poslanec NR SR Gábor Grendel (hnutie Slovensko).
“Nie je pravdou tvrdenie, že v prípade tejto zákazky bol len jeden záujemca. O zákazku prejavilo záujem minimálne šesť hospodárskych subjektov, čo je možné verifikovať prostredníctvom elektronického prostriedku Elektronická platforma verejného obstarávania,“ reagovala hovorkyňa ZVJS Anna Račková Regasová.
Opoziční poslanci poukazujú na to, že Zbor väzenskej a justičnej stráže v podmienkach súťaže zadal príliš krátku lehotu na predkladanie ponúk. Na toto sa sťažovali aj samotné firmy.
“Lehotu, ktorú stanovil verejný obstarávateľ, dokáže splniť len uchádzač, ktorý má daný materiál už k dispozícii, a je tak diskriminačná pre ostatných účastníkov trhu. Len na vývoj a výrobu samotnej látky podľa požiadaviek treba jeden až dva mesiace,“ vyjadril sa záujemca o verejnú súťaž.
“Máte to čierne na bielom aj v systéme verejného obstarávania, že o dodávku mikín by malo záujem viacero dodávateľov, ale podmienky boli diskriminačné,“ pokračoval Grendel.
Spornému nákupu búnd sa v relácii Správy venoval redaktor Erik Adamson:
Dva mesiace boli podľa zboru dostačujúce
Zbor tvrdí, že keďže išlo o opakovanú súťaž, dva mesiace na predkladanie ponúk boli podľa nich dostačujúce. Zákon v takýchto prípadoch hovorí o minimálnej lehote 40 dní.
“Stanovené podmienky účasti zo strany verejného obstarávateľa neboli diskriminačné ani neštandardné,“ dodala Račková Regasová.
Spoločnosť Fintex je známym dodávateľom odevov pre štátne inštitúcie. Napríklad len za tento rok ministerstvo obrany so spoločnosťou podpísalo zmluvy za viac ako dva milióny eur.
V roku 2019 Fintex vyšetrovala dnes už neexistujúca národná kriminálna agentúra. Išlo o podozrenia z manipulovania tendrov práve v rezorte obrany. Hnutie Slovensko avizovalo, že sa obráti na úrad pre verejné obstarávanie, aby ten súťaž prešetril.