Štáty EÚ a europoslanci dosiahli predbežnú dohodu o oslabení pravidiel pre umelú inteligenciu.
Tiež našli zhodu na odklade ich zavádzania. Rozhodnutie podľa kritikov ukazuje, ako Európa ustupuje veľkým technologickým firmám.
Predbežná dohoda, ktorú musia v najbližších mesiacoch formálne schváliť vlády členských štátov EÚ a Európsky parlament (EP), sa zrodila v noci na štvrtok (7. 5.) po deviatich hodinách rokovaní.
„Dnešná dohoda o Akte o AI výrazne podporuje naše spoločnosti tým, že znižuje opakujúce sa administratívne náklady,“ uviedla vo vyhlásení námestníčka cyperského ministra pre európske záležitosti Marilena Raounaová ako zástupkyňa štátu, ktorý v súčasnosti predsedá Rade EÚ.
Zmeny v Akte o AI, ktorý nadobudol účinnosť v auguste 2024 a ktorého kľúčové časti sa mali zavádzať postupne, sú súčasťou snahy Európskej komisie zjednodušiť množstvo nových digitálnych pravidiel. Tento tlak na zjednodušenie prišiel po tom, čo podniky upozorňovali na prekrývajúce sa regulácie a byrokraciu, ktoré oslabujú ich schopnosť konkurovať firmám z Ameriky a Ázie.
Vlády EÚ a europoslanci sa dohodli na odložení pravidiel pre vysokorizikové systémy AI, ako sú systémy využívajúce biometrické údaje alebo súvisiace s kritickou infraštruktúrou a presadzovaním práva, a to z pôvodného termínu 2. augusta tohto roka na 2. december 2027.
Zároveň sa dohodli, že z pôsobnosti Aktu o AI vyjmú strojové zariadenia, ktoré už podliehajú sektorovým pravidlám. Vlády EÚ a europoslanci tým vyhoveli tlaku podnikateľského sektora.
Dohoda zahŕňa aj zákaz praktík AI, ktoré vytvárajú pornografické obrázky bez súhlasu zobrazenej osoby. Ide o reakciu na obsah vytvorený chatbotom Grok od spoločnosti xAI Elona Muska na platforme X a na sexuálne deepfake materiály vytvorené Grokom. Zákaz začne platiť od 2. decembra. (TASR, Reuters)