Prvé kolo rozhovorov Spojených štátov a Iránu o ukončení vojny na Blízkom východe sa skončilo. Obe strany sa dohodli na pláne krokov, ktoré by mali viesť k dosiahnutiu konečnej dohody do 60 dní. Oznámili to v noci na pondelok (22. 6.) sprostredkovatelia z Pakistanu a Kataru. Informujú agentúry AFP a Reuters.
Rozhovory na vysokej úrovni podľa vyhlásenia prebiehali v „pozitívnej a konštruktívnej atmosfére“ a bol na nich dosiahnutý „povzbudivý pokrok“ vrátane vytvorenia mechanizmu pre ďalšie technické rokovania. Tie majú vo švajčiarskom Bürgenstocku pokračovať po zvyšok týždňa.
Teherán a Washington sa tiež dohodli na vytvorení koordinačnej skupiny s Libanonom. Jej úlohou bude zaisťovať dodržiavanie ukončenia vojenských operácií v Libanone.
USA sa k vyhláseniu zatiaľ nevyjadrili. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí však v správe na sociálnej sieti poďakoval Pakistanu a Kataru za „významný pokrok k ukončeniu vojny v Libanone“.
Izrael chce mať v boji voľnú ruku
Irán spája úspech rozhovorov so skončením konfliktu medzi Izraelom a libanonských militantným hnutím Hizballáh, ktoré je spojencom Teheránu. Izrael trvá na tom, že svoje vojenské jednotky ponechá na libanonskom území a že musí mať voľnú ruku pri boji proti Hizballáhu, ktorý útočí na severný Izrael.
Iránsko-americké rozhovory vo Švajčiarsku sú zamerané na realizáciu memoranda o porozumení, ktoré Trump a iránsky prezident Masúd Pezeškiján podpísali minulý týždeň.
Prvé kolo sa v nedeľu začalo v napätej atmosfére po tom, ako Teherán oznámil, že znovu uzavrel Hormuzský prieliv, a americký prezident Donald Trump zopakoval svoje vyhrážky, že by mohol obnoviť útoky na islamskú republiku.
