Keir Starmer vyrástol v štátnika, ktorý pomohol posilniť bezpečnosť Európy a Ukrajiny, uviedla von der Leyenová.
Kremeľ po jeho odchode zmenu britského prístupu k Rusku nečaká.
„Mnohým lídrom môže trvať roky, kým sa z nich stanú takí štátnici, akým ste sa stali za iba dva roky. Vďaka vám je bezpečnosť Európy i Ukrajiny silnejšia,“ napísala von der Leyenová na X.
Predseda Európskej rady António Costa uviedol, že Európska únia a Británia v čase Starmerovho premiérstva začali novú kapitolu vzájomných vzťahov. „EÚ je odhodlaná pokračovať v spolupráci v tomto duchu,“ uviedol Costa.
Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova nemožno po Starmerovom odstúpení očakávať zmenu kurzu Londýna voči Moskve.
„Z hľadiska rusko-britských vzťahov sa Starmer nijako nevyznamenal. Vždy bol zástancom udržiavania týchto vzťahov na bode mrazu, čo je stav, ktorého sme teraz svedkami,“ povedal Peskov. Je podľa neho nepravdepodobné, že by Starmerov nástupca mal v tomto ohľade odlišný postoj.
Londýn patrí od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 k najbližším spojencom Kyjeva, a to napriek častým zmenám na poste britského premiéra.
Starmer v pondelok (22. 6.) oznámil, že odstupuje z funkcie lídra vládnej Labouristickej strany. Na čele kabinetu zostane, kým strana v najbližších týždňoch nevyberie jeho nástupcu. Usilovať sa o post šéfa labouristov a tým aj premiéra chce bývalý starosta Manchestru a novoposlanec Andy Burnham. (ČTK)