Česká vláda prezidenta Petra Pavla na samit NATO nedelegovala. Misiu povedie premiér Andrej Babiš.
Zúčastnia sa aj minister obrany Zůna a minister zahraničných vecí Macinka.
Dôvody sú podľa Babiša praktické. Vláda tak rozhodla na jeho návrh.
Mandát bol podľa Babiša upravený po rokovaní ministrov obrany, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň v Bruseli. Zopakoval, že chce na samite obhajovať postoj ČR k napĺňaniu aliančných záväzkov.
„Že by išlo z našej strany o otravu alebo že by sme mu niečo zakazovali, nie je to pravda,“ uviedol Babiš k sporu s prezidentom. Ten avizoval, že v prípade odmietnutia svojej žiadosti zúčastniť sa vrcholného fóra podá kompetenčnú žalobu.
Babiš zopakoval, že nedávno vláda schválila prezidentovo vedenie delegácie na valnom zhromaždení OSN. Spomenul tiež, že prezident podľa dostupných informácií počas svojho mandátu podnikol 61 zahraničných ciest. (ČTK)