Český prezident Petr Pavel žiada Ústavný súd o deklaráciu, kto môže rozhodovať o účasti prezidenta na samite.
Rozhodnutie vlády vylúčiť prezidenta z delegácie na júlovom samite NATO považuje Pavel za bezprecedentný a mimoriadne nešťastný krok.
Označil to tiež ako obmedzenie ústavných právomocí hlavy štátu. Podal kompetenčnú žalobu a Ústavný súd žiada, aby deklaroval, kto môže rozhodovať o účasti prezidenta na samite alebo aby uložil vláde nevytvárať prezidentovi administratívne ani iné prekážky pri výkone jeho ústavných právomocí. Pavlovo vyjadrenie na webe zverejnil Hrad.
„Je mojou povinnosťou právomoci prezidenta v plnom rozsahu nielen vykonávať, ale aj brániť. Nie kvôli sebe. Ale kvôli všetkým prezidentom a prezidentkám, ktorí prídu po mne,“ uviedol Pavel.
„Ak by som tieto právomoci nebránil, niesol by som časť zodpovednosti za to, že by sa dvere na ďalšie svojvoľné ukrájanie právomocí ústavných činiteľov otvorili dokorán,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie podať kompetenčnú žalobu. (ČTK).