Súčasná epidémia eboly v Kongu zaznamenala za prvý mesiac najvyšší počet potvrdených prípadov zo všetkých doterajších afrických epidémií tejto choroby.
Uviedol to predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý rýchle šírenie nákazy pričítal jej skorému výskytu v mestách.
Chorobou sa podľa dostupných údajov nakazilo viac ako 1000 ľudí a vyžiadala si najmenej 267 obetí. Odborníci sa domnievajú, že sa vírus kmeňa Bundibugyo v krajine šíril niekoľko mesiacov pred oficiálnym vyhlásením epidémie eboly tento rok 15. mája.
Podľa predstaviteľa WHO Abdirahmana Mahamuda prispelo k rozsahu epidémie okrem iného to, že niektoré z prvých potvrdených prípadov boli zistené v mestách. Mnohé predchádzajúce epidémie eboly sa naopak začali v odľahlých vidieckych oblastiach, kde sa nákaza šírila pomalšie.
„Dôležité je, že musíme zosilniť reakciu. Epidémia postupuje rýchlejšie ako my,“ povedal Mahamud po návrate z postihnutej oblasti.
Súčasne upozornil na známky zlepšenia. Počet lôžok určených pre pacientov s ebolou sa za posledné dva týždne zvýšil na viac ako 500 a podľa WHO slabne tiež odpor časti miestnych komunít voči zdravotníkom a pracovníkom bojujúcim proti šíreniu nákazy. (ČTK)