Rusko dnes zaútočilo na tri lokomotívy a zasiahlo aj dve čerpacie stanice na území Ukrajiny.
Pri údere zahynul jeden človek, uviedli tamojší predstavitelia.
Agentúra Reuters informuje, že ide o súčasť eskalácie útokov na ukrajinskú infraštruktúru v uplynulých mesiacoch.
Jeden útok zasiahol lokomotívy v Sumskej oblasti a ďalší v Záporožskej oblasti, uviedol generálny riaditeľ Ukrajinských železníc (Ukrzaliznycja) Olexandr Percovskyj na platforme Facebook.
Rusko aj Ukrajina vzájomne útočia na palivovú a dopravnú infraštruktúru dúfajúc, že sa im podarí odrezať jednotky od zásob a získať výhodu vo vojne.
„Dve posádky sa podarilo včas evakuovať a nikto z nich neutrpel zranenia, no tretí útok v Záporoží sa skončil tragédiou. Vodič sa stihol dostať do bezpečia, no druhého vodiča, ktorý sa nachádzal v zadnej kabíne, sa nepodarilo zachrániť,“ povedal Percovskyj.
Moskva doposiaľ zaútočila na viac ako sto lokomotív v roku 2026, povedal generálny riaditeľ pre Reuters začiatkom júna, pričom hovoril o „nepredstaviteľnom“ náraste útokov. Obvinil tiež Moskvu, že sa snaží ochromiť prevádzku spoločnosti Ukrzaliznycja.
Miestni predstavitelia ozrejmili, že Rusko zaútočilo aj na čerpacie stanice v Záporožskej a Sumskej oblasti.
Začiatkom júna viedli ukrajinské útoky na ruskú palivovú logistiku k rozsiahlym narušeniam dodávok pohonných hmôt v mnohých ruských regiónoch a na Ruskom okupovanom Kryme, pripomína Reuters. (TASR, Reuters)