Niekoľkým tureckým médiám zamietli akreditáciu na samit NATO v Ankare.
Hovorkyňa Aliancie uviedla, že sa v prípade akreditačného procesu novinárov spolieha na odporúčania hostiteľa samitu, teda Turecka.
Zasadnutie hláv štátov a vlád krajín NATO sa uskutoční 7. a 8. júla v tureckom hlavnom meste. Zúčastnia sa na ňom aj predstavitelia partnerských krajín Aliancie z Perzského zálivu a ázijsko-tichomorskej oblasti.
Turecké nezávislé médiá vrátane denníkov Cumhuriyet a T24, televízie Sözcü a spravodajského portálu Medyascope v stredu a vo štvrtok informovali, že NATO zamietlo žiadosti ich reportérov o akreditáciu na nadchádzajúci summit. To isté hlásil aj novinár pracujúci pre provládne noviny Yeni Šafak, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na jeho príspevok na Instagrame.
Turecká asociácia novinárov v reakcii uviedla, že zamietnutie žiadostí o akreditáciu veľkého počtu médií je z hľadiska slobody tlače znepokojujúce a NATO tým podľa nej porušilo zásady demokracie, osobnej slobody a právneho štátu, ktoré sú zakotvené v jeho zakladajúcej zmluve.
Hovorkyňa NATO Allison Hartová uviedla, že Aliancia sa v prípade akcií mimo jej sídla spolieha na hosťujúci štát, že posúdi novinárov, aby sa zabezpečil ich prístup na miesto konania. NATO je však podľa nej v kontakte s tureckými úradmi a považuje za dôležité, aby sa médiá mohli osobne zúčastňovať na takto významných podujatiach.
V Turecku sa podľa AFP zmenšuje priestor pre médiá, ktoré sú kritické voči vláde prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pribúda množstvo obmedzení slobody tlače, ktoré zahŕňajú svojvoľné pokuty, pozastavenie činnosti a súdne konania proti novinárom. (AFP,TASR)