Kráľ Karol III. nebude po dokončení nákladnej rekonštrukcie v budúcom roku žiť v Buckinghamskom paláci.
Oznámili to zástupcovia britskej panovníckej rodiny.
Tí tiež prvýkrát zverejnili, koľko kráľ Karol odviedol štátu na daniach v uplynulých rokoch. Od nástupu na trón v roku 2022 britský panovník zaplatil na daniach celkovo vyše 30 miliónov libier.
Rozhodnutie kráľa neobývať Buckinghamský palác znamená, že táto ústredná londýnska pamätihodnosť po takmer dvesto rokoch prestane slúžiť ako hlavné sídlo britského monarchu.
Kráľ sa rozhodol, že keď sa budúci rok skončí rekonštrukcia Buckinghamského paláca za 369 miliónov libier, bude aj naďalej žiť v Clarence House, svojom dlhoročnom londýnskom sídle neďaleko paláca.
Karol III. ani jeho zosnulá matka kráľovná Alžbeta II. v paláci od roku 2019 neprenocovali. Karol III. si však v Buckinghamskom paláci ponechá súkromné izby, môžu poslúžiť ako ubytovanie. Sídlo tiež zostane hlavným dejiskom slávnostných a oficiálnych podujatí, vrátane prijímania zahraničných návštev.
Kráľovskí úradníci vo štvrtok (25. 6.) zároveň oznámili, že kráľ vo finančnom roku 2024/25 zaplatil na daniach 12,9 milióna libier, o rok skôr to bolo 11,7 milióna. Tieto údaje boli zverejnené vôbec prvýkrát.
Podľa Reuters sa tak Karol III. radí medzi sto popredných daňových poplatníkov Británie.
Výzvy k väčšej transparentnosti kráľovských financií začali silnieť po škandáloch okolo kráľovho brata Andrewa Mountbattena-Windsora, predtým známeho ako princ Andrew. Karol zverejňoval, aké platia dane, už keď bol princom z Walesu.
Britskí monarchovia nemusia zo zákona platiť daň z príjmu, ani dedičskú daň a daň z kapitálových výnosov. Karol III., rovnako ako jeho matka po roku 1993, tak však doteraz dobrovoľne robil bez zverejňovania konkrétnych súm. (ČTK, Reuters)