Premiér Robert Fico vyjadril solidaritu všetkým ľuďom, ktorí pracujú počas extrémnych teplôt.
Urobil tak aj osobne na diaľnici D2, kde dnes navštívil robotníkov.
Zároveň poďakoval všetkým zamestnávateľom, ktorí v súvislosti s vysokými teplotami dodržiavajú právne predpisy. Tie označil za postačujúce.
„Chcem vyjadriť solidaritu všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí pracujú v takýchto extrémnych pracovných podmienkach, ako máme napríklad dnes. Právna úprava na Slovensku je postačujúca. Ak sa pozrieme na to, čo hovorí Zákonník práce, čo hovorí zákon o ochrane verejného zdravia z roku 2009 a potom špeciálna vyhláška ministerstva zdravotníctva z roku 2016, je tu dostatočne pružná právna úprava, ktorá umožňuje, aby zamestnávateľ zamestnancom vytvoril v rámci možností vhodné podmienky na prežitie v takýchto náročných časoch,“ povedal premiér.
Ako priblížil, v právnych predpisoch je zakotvená potreba zachovávať pitný režim. Taktiež možnosť dohodnúť sa na skoršom alebo neskoršom príchode do práce či na prestávkach počas dňa.
Premiér zdôraznil, že zamestnanci pracujúci v extrémnych horúčavách musia mať aj možnosť oddychu v priestoroch, ktoré sú podľa neho ako-tak chladené. Možnosť je podľa Fica aj častejšie striedanie pracovníkov.
„Chcem poďakovať všetkým zamestnávateľom, ktorí toto dodržiavajú. A dodržiavajú to, pretože ak chcú zachovať nejaký pracovný výkon svojich zamestnancov, tak musia takéto podmienky vytvoriť,“ doplnil premiér.
Zároveň prosí zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú ľudí pracujúcich vonku alebo v neklimatizovaných halách, aby sa pozreli na spomínanú právnu úpravu a zamestnancom v rámci možností maximálne vyšli v ústrety. Robiť v takýchto podmienkach je totiž podľa premiéra niekedy už na hranici hrdinstva. Zároveň požiadal odbory, aby sa téme zvyšujúcich sa teplôt venovali.
Slovensko cez tento víkend potrápia extrémne horúčavy. Maximálna teplota môže miestami presiahnuť 40 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa. (TASR)
