Iránske revolučné gardy podnikli útoky na ciele v Kuvajte a Bahrajne.
Ide o odvetu za americké útoky na iránske územie.
Zároveň varovali, že akákoľvek ďalšia agresia sa stretne so „zdrvujúcou odpoveďou“. Irán aj Spojené štáty sa navzájom obviňujú z porušovania krehkého prímeria, čo komplikuje rokovania zamerané na ukončenie konfliktu na Blízkom východe.
Gardy vo vyhlásení uviedli, že „zničili osem významných amerických vojenských objektov“ na leteckej základni Alí as-Sálim v Kuvajte a na základni Piatej flotily amerického námorníctva v prístave Salmán v Bahrajne.
„Akákoľvek agresia nepriateľa, bez ohľadu na zámienku, aj keď bude namierená proti bezvýznamným cieľom, sa stretne so zdrvujúcou odpoveďou,“ varovali Revolučné gardy.
S cieľom natrvalo ukončiť vojnu USA a Irán podpísali v polovici júna memorandum o porozumení. Stanovuje sa v ňom, že obaja signatári a ani ich spojenci „nesmú iniciovať vojnu ani vojenské operácie proti sebe a musia sa zdržať hrozby alebo použitia sily“.
Americká armáda však v sobotu – už druhý deň po sebe – podnikla útoky na Irán. Podľa Washingtonu išlo o odvetu za iránsky útok na tanker v strategicky významnom Hormuzskom prielive.
Na základe memoranda Irán súhlasil, že počas 60 dní zaistí bezpečnú plavbu obchodných lodí cez Hormuzský prieliv bez vyberania poplatkov, a to z Perzského zálivu do Ománskeho zálivu a späť. (TASR, AFP)