Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na planéte.
Otepľuje sa dvakrát rýchlejšie než je svetový priemer.
Uviedol to dnes na sociálnej sieti X generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Pripomenul, že v súvislosti so súčasnou vlnou horúčav v Európe zomreli už stovky ľudí. Vyzval preto európske vlády, aby zaviedli akčný plán na ochranu zdravia pred vysokými teplotami.
„V túto chvíľu žije 150 miliónov ľudí v podmienkach extrémnych horúčav, stovky ľudí zomreli, školy sú zatvorené a energetické siete kolabujú,“ uviedol Ghebreyesus. Dodal, že od 21. júna bolo na starom kontinente v súvislosti s horúcim počasím zaznamenaných viac ako 1 300 nadmerných úmrtí. Len vo Francúzsku zomrelo o tisíc ľudí viac, ako by zodpovedalo normálu, uviedol dnes tamojší národný úrad verejného zdravia (ANSP). (ČTK)