Noviny označil za zločincov a uviedol, že svoje výhrady pripojí k žalobe za ohováranie.
Americký prezident Trump v predchádzajúcom príspevku kritizoval denník za nedeľňajšiu (21. 6.) analýzu s titulkom „Čo sa zmenilo po necelých štyroch mesiacoch vojny? Podľa analytikov nie veľa.“ Prezident uviedol, že novinári z The New York Times (NYT) sú skorumpovaní a neetickí zbabelci.
„Vážne? Ich armáda skončila, ich námorníctvo je zničené, ich letectvo je zničené, ich odpaľovacie rampy, rakety, drony a fabriky pre ich výrobu sú takmer zničené,“ napísal republikánsky šéf Bieleho domu, ktorý podobné tvrdenia o Iráne opakuje.
NYT memorandum o porozumení z minulého týždňa, ktoré otvára cestu ku konečnej mierovej dohode medzi Teheránom a Washingtonom, v analýze označil za trochu vágne. Memorandum ani vojna neukončili to, čo americkí predstavitelia vnímajú ako hlavnú iránsku hrozbu, a to jadrový program krajiny, napísal denník. To isté platí aj pre balistické rakety.
„Nie je to dokument, s ktorým Spojené štáty súhlasili, pretože by vojna ukázala novú nadradenosť americkej armády. Myslím, že ide o dokument, ktorý je výsledkom skutočnosti, že Spojené štáty si ukrojili väčšie sústo, ako dokážu prehltnúť, a nechcú situáciu eskalovať,“ povedala NYT profesorka z Massachusettského technického inštitútu (MIT) Caitlin Talmadgeová, ktorá sa špecializuje na Perzský záliv.
„To je chvályhodný cieľ, ale otázkou zostáva, čo USA dosiahli, najmä v porovnaní s pôvodnou jadrovou dohodou s Iránom, od ktorej Trump odstúpil vo svojom predchádzajúcom funkčnom období,“ dodala Talmadgeová.
Jadrom memoranda je podľa NYT záväzok Iránu upustiť od nepriateľských akcií voči USA a ich spojencom v regióne výmenou za rozsiahle, hoci postupné, ekonomické výhody.
Trump v minuloročnej žalobe na NYT tvrdí, že denník publikoval dva články, ktorých cieľom bolo podkopať Trumpovu povesť úspešného podnikateľa a hviezdy televíznej šou The Apprentice. (ČTK, NYT)