Päť európskych členov NATO chce ďalej podporovať Ukrajinu aj posilniť európsky pilier.
Zhodli sa na tom na schôdzke v Berlíne.
Po rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, britským premiérom Keirom Starmerom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a poľským premiérom Donaldom Tuskom to povedal nemecký kancelár Friedrich Merz.
Pätica krajín sa podľa neho zhodla tiež na tom, že vítajú rámcovú dohodu Spojených štátov a Iránu o ukončení vojny a sú pripravené prispieť k upokojeniu situácie v Hormuzskom prielive.
Štyria predsedovia vlád a prezident sa stretli v nemeckej metropole dva týždne pred samitom NATO, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla v Ankare. Cieľom bolo navzájom koordinovať pozície.
Online sa k nim pripojil tiež generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý je teraz vo Washingtone a neskôr sa stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Podľa Merza sa účastníci rokovaní zhodli, že im záleží na silnej aliancii, ktorú však chcú zároveň obnoviť. Cieľom je okrem iného posilniť jej európsky pilier. Na tejto ceste chcú krajiny podľa Merza postupovať spoločne, „národné sólové akcie vedú na scestie“.
Merz zdôraznil, že úsilie o spoluprácu na posilňovaní obranyschopnosti v prípade Nemecka súvisí okrem iného s jeho históriou. „Naši susedia sa musia cítiť bezpečnejšie, keď Nemecko posilňuje,“ povedal.
Nemecký kancelár avizoval, že európska päťka bude chcieť na samite v Ankare „vyslať silný signál“ a prisľúbiť ďalšiu finančnú podporu Ukrajine, ktorá sa už viac ako štyri roky bráni ruskej invázii. Odkaz adresovaný Rusku je podľa kancelára jasný: „Ukrajina zostáva silná, podpora Európy neochabuje“.
Výslovne Merz po rokovaní ocenil aj rámcovú dohodu, ktorú dosiahli Spojené štáty s Iránom. Pätica európskych politikov podľa neho podporuje aj ďalšie rokovania Washingtonu s Teheránom o ukončení konfliktu na Blízkom východe, ktorý USA a Izrael rozpútali vo februári útokom na Irán.
Merz, Macron, Meloniová i Tusk vo svojich vyhláseniach ocenili britského premiéra Starmera, ktorý toho podľa nich veľa urobil pre európsku bezpečnosť. Starmer v pondelok (22. 6.) oznámil svoj odchod z funkcie predsedu britskej vlády, na čele ktorej bol dva roky.
Merz tiež povedal, že o výsledkoch dnešnej schôdzky v Berlíne bude následne hovoriť s americkým prezidentom Trumpom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorého krajina bude o dva týždne samit NATO hostiť.
Na vlaňajšej vrcholnej schôdzke aliancie v Haagu sa členské štáty zaviazali, že budú na obranu priamo vydávať 3,5 percenta hrubého domáceho produktu do roku 2035. (ČTK)
