Cieľom je podľa ministrov vnútra, školstva a práce zamedziť záškoláctvu alebo chrániť sociálny systém pred zneužívaním.
Súčasťou každého rozhodnutia má byť aj konkrétna pomoc. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v piatok (26. 6.) obhajoval opatrenie proti záškoláctvu, ktoré je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ak sa po troch mesiacoch posielania prídavkov na dieťa obci situácia nezlepší, štát prídavok odoberie úplne.
„Často sa stretávame s tým, že úradníci v samospráve chcú mať pokoj a radšej to nejakým spôsobom postupne vyplatia a podobne. Tak pridávame druhú fázu, aby sa to naozaj zmenilo, pretože inštitút osobitného príjemcu potom neustále funguje, pokračuje a nič sa nedeje,“ vysvetlil Tomáš.
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) uviedol, že aj keď obec nedostane peniaze priamo, stále sa môžu použiť na to, aby sa dieťa do školy dostalo.
„A tie peniaze, ktoré dostávali, sa použijú možno na komplexnejšiu vec. Aj na financovanie omám, aj na financovanie terénnych činností. A štát k tomu dá ďalšie peniaze. Naším hlavným cieľom je tým deťom dať lepšiu šancu na budúcnosť, ako možno dostali ich rodičia,“ uviedol.
Ministri spolu so šéfom rezortu vnútra a predsedom strany Hlas-SD Matúšom Šutajom Eštokom hovorili aj o ďalších opatreniach, ktoré podľa nich prispievajú k tomu, aby deti chodili do školy a aby nedochádzalo k zneužívaniu sociálneho systému.
Drucker spomenul opatrenie, ktoré na školách, kde mali deti najväčšie absencie, zaviedlo prísnejší režim ospravedlňovania hodín rodičom.
Počet ospravedlnených hodín sa znížil o 800-tisíc, počet neospravedlnených o 20-tisíc. „Ak sa špecificky pozrieme na 90 najviac absentérskych škôl, ktorých väčšina je v oblasti marginalizovaných rómskych komunít, podarilo sa nám znížiť vysoké absencie o 17,5 percenta,“ uviedol s tým, že počet absencií je stále príliš vysoký, v priemere 139 hodín za polrok.
Spomenul aj ďalšie opatrenia, ako zavedenie povinnej predškolskej dochádzky, prechod materských škôl na financovanie štátom a budovanie nových kapacít materských a základných škôl.
Tomáš uviedol, že vďaka opatreniu práca namiesto dávok sa za desať mesiacov rozhodlo pracovať vyše 4 000 ľudí. Zdôraznil, že tomu pomohlo aj motivačné opatrenie, možnosť popri plate niekoľko mesiacov dostávať aj dávku v hmotnej núdzi, na ktorú na rozdiel od platu nemôže siahnuť exekútor.
Dávku úrady odobrali alebo krátili u 1 243 ľudí, pričom ďalších 1 700 ľudí čaká na rozhodnutie v správnom konaní. (TASR)