V4 je podľa Andreja Babiša významné a silné zoskupenie štátov, ktoré môže vďaka aktívnemu prístupu Pétera Magyara opäť plnohodnotne fungovať.
Povedal to pred odletom na samit premiérov Vyšehradskej štvorky do Maďarska.
Dúfa, že v tejto platforme bude aktívne aj Poľsko. Babiš pripomenul, že lídri krajín V4 sa už stretli minulý týždeň v Bruseli na okraj rokovania Európskej rady. Témy samitu v Maďarsku budú podľa neho podobné, akými sa zaoberajú na úrovni EÚ, napríklad ceny energií, vojna na Ukrajine či situácia na Blízkom východe.
„Tie kontakty sú teraz veľmi intenzívne, je to hlavne vďaka novému maďarskému premiérovi, ktorý inicioval prvé stretnutie, aj to dnešné. A som tomu, samozrejme, veľmi rád,“ povedal predseda českej vlády.
Zároveň podotkol, že keď bol predsedom vlády prvýkrát a spolupracoval s vtedajšími premiérmi krajín V4 – Viktorom Orbánom, Mateuszom Morawieckim a Petrom Pellegrinim, zoskupenie podľa jeho slov fungovalo veľmi dobre.
Problém však podľa neho nastal za minulej vlády Petra Fialu, a to jednak pre rozdielne názory vlád na vojnu na Ukrajine, ale aj pre vzájomné antipatie niektorých lídrov.
Dodal, že k tomu nechce pristupovať ako expremiér Fiala, teda že by s Magyarom nechcel spolupracovať len preto, že porazil Viktora Orbána, ktorého Babiš opakovane označoval za svojho priateľa a vo voľbách ho tiež podporil.
„Ja som rád, že sme si hneď nastavili spoluprácu, normálne komunikujeme, fungujeme a som rád aj za to oficiálne prijatie,“ povedal Babiš. S maďarským premiérom bude mať ešte pred začiatkom samitu bilaterálne rokovanie. (TASR)