Väčšina občanov krajín EÚ už nepovažuje Spojené štáty za dôveryhodného partnera.
Takmer tri štvrtiny uviedli, že Európa by po desaťročiach mala ísť svojou vlastnou cestou.
Vyplýva to zo štúdie založenej na prieskumoch vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Úradovanie Donalda Trumpa na poste prezidenta USA zanechalo hlboké stopy, uviedla nadácia Bertelsmann Foundation.
Na prieskumoch inštitútu Nira Data sa v marci tohto roka zúčastnilo viac než 18-tisíc dospelých respondentov vo veku od 18 do 69 rokov. Zo štúdie vyplýva, že podľa 58 percent občanov EÚ nie sú Spojené štáty dôveryhodným partnerom. V Nemecku je toto číslo ešte vyššie a predstavuje 73 percent.
Naopak, len 31 percent opýtaných považovalo USA za najdôležitejšieho partnera EÚ. Ešte v septembri 2024 toto číslo predstavovalo 51 percent, čo znamená pokles o 20 percentuálnych bodov. Takmer traja zo štyroch respondentov, teda 73 percent, sú toho názoru, že Európa by po desaťročiach blízkych vzťahov s USA mala ísť svojou vlastnou cestou. Pre porovnanie, koncom roka 2024 tento názor zastávalo 63 percent opýtaných.
V závere štúdie nadácia podotkla, že polarizujúci prezident USA a narastajúce geopolitické napätie posunuli verejnú mienku v Európe smerom k väčšej nezávislosti.
Štúdia súčasne naznačila, že Čína medzi respondentmi EÚ nenadobúda na význame ako možný alternatívny partner a ohľadne Pekingu pretrváva vysoká miera skepticizmu.
Británia a Kanada sú podľa štúdie považované za strategických partnerov, ktorí hrajú významnejšiu úlohu. Podpora pre obrannú alianciu NATO pritom zostáva naďalej vysoká; až 63 percent opýtaných ju považuje za ústredný pilier bezpečnosti. (TASR, DPA)