Na hlavný obsah

Do konca roka sa môžu zapojiť do reformy vzdelávania ďalšie školy, od septembra 2026 už bude povinná pre všetky

Potvrdil to minister Drucker.

Do konca roka sa môžu zapojiť do reformy vzdelávania ďalšie školy, od septembra 2026 už bude povinná pre všetky
Čoraz viac detí chýba na vyučovaní. Foto: STVR

Do konca tohto roka sa ďalšie základné školy môžu zapojiť do reformy vzdelávania. Potvrdil to minister Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že vzdelávací systém musí reagovať na intenzívne zmeny v spoločnosti. Reforma bude povinná pre všetky školy od septembra 2026.

Do reformy sa už zapojilo takmer päťsto základných škôl. Reforma určuje, čo majú žiaci vedieť na konci vzdelávacích cyklov.

„V pondelok (18. 11.) sme otvorili takzvanú tretiu dobrovoľnú výzvu, kde sa ešte môžu školy hlásiť dobrovoľne. Je to posledná dobrovoľná výzva, pretože od akademického alebo školského roku 2026/2027 už bude táto zmena učiť po novom povinná pre všetky školy,“ priblížil minister Drucker.

Reforme vzdelávania v školách sa v reportáži v relácii Správy venoval redaktor Jaroslav Výboch:

Výzva na zapojenie základných škôl bude otvorená do decembra 2024. V novom systéme sa navyše budú meniť učebnice, uskutočňovať sa bude nové celonárodné testovanie a zavádzať sa budú nové školské programy.

Rozvíjať treba najmä kreativitu a kritické myslenie, hovorí minister školstva. „Naše deti majú pomerne veľmi dobré hodnotenie v oblasti memorizovania. Ale veľmi zlé a len 17-percentné v oblasti kreativity, rozmýšľania, analytického myslenia. O tom je táto zmena,“ pokračoval Drucker.

Ministerstvo školám, ktoré sa prihlásia dobrovoľne do decembra, poskytne navyše pomoc v podobe pracovných tímov pri zavádzaní reformy a uľahčí im tak zmenu.

„A spoločne v regiónoch lektori spolu s učiteľmi NIVAMu a mentormi z RCPU (Regionálne centrum podpory učiteľov) pomôžu riaditeľom škôl vytvoriť programy. Všetko čo škola potrebuje. S cieľom vytvoriť program šitý na mieru,“ priblížila generálna riaditeľka Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) Romana Karlovská.

Aké zmeny nastali

Riaditeľka Základnej školy v Seredi Paulína Krivosudská sa do projektu zapojila medzi prvými. Tvrdí, že práve výmena skúseností medzi učiteľmi uľahčuje zmeny v rámci reformy.

„Začali sa tam diať zmeny v rámci kolektívov. Učitelia začali viacej spolu rozprávať a spolupracovať a začali sa dvere tried otvárať. Akoby také svoje know-how ponúkajú aj iným kolegom,“ dodala Krivosudská.

Od pondelka sa do reformy prihlásilo ďalších 200 škôl. Minister je presvedčený, že ďalšie základné školy využijú možnosť a prejavia veľký záujem o dobrovoľné zapojenie do reformy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko