Otvorila sa možnosť pre výhodnejšie hypotéky. Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby, čo by sa mohlo odraziť aj v komerčných bankách. Na druhej strane to znamená väčší dopyt po nehnuteľnostiach a tak aj možný rast ich cien.
To, že Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby, otvorilo možnosť komerčným bankám poskytovať výhodnejšie hypotéky. Nižšie sadzby platia od stredy. Ceny nehnuteľností však v dôsledku toho budú rásť.
Európska centrálna banka tento rok znižovala kľúčovú úrokovú sadzbu celkom 4-krát na aktuálne 3 percentá. Na to reagujú aj komerčné banky na Slovensku.
Hypotékam sa v relácii Správy venovala redaktorka Anna Kopčanová:
„Podmienky financovania verejného dlhu zostali zachované, dokonca sú nižšie ako boli v priebehu celého roku, a to nesúvisí s kondíciou Slovenska, to súvisí s kondíciou eurozóny a s tým, čo trhy predpokladajú, čo sa bude diať so základnou úrokovou sadzbou,“ uviedol Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska.
„Každý jeden týždeň, dá sa povedať, príde nejaká banka s nižšou úrokovou sadzbou. Tento týždeň sme automaticky tým pomalým znižovaním aj vytvorili ako keby najlacnejšiu ponuku na trhu, ktorá začína od 3,59 percenta, tým, že sa znižujú úrokové sadzby, je to taká motivácia viac sa úverovať, alebo možno aj úverovať sa, keďže mi predtým možno neprechádzali nejaké limity,“ povedal výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Dosah na realitný trh
To bude mať dosahy aj na realitný trh. „Predpokladám, že do väčšej miery Slováci budú kupovať nehnuteľnosti. V súčasnosti sa komerčné hypotéky pohybujú na úrovni okolo 3,5 percenta, čo považujeme za pozitívny signál,“ zhodnotil prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Pálenčár.
Guvernér národnej banky očakáva ďalší pokles sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky.
„Ja sa stotožňujem s postupným vyklesávaním, napríklad v hodnote 25 bodov aj na ďalších našich stretnutiach. Ja si myslím, že ak sa dostaneme k hranici 2,5 percenta, tak sa začneme veľmi vážne zaoberať otázkou skutočne neutrálnej sadzby, respektíve rozhodnutia o tom, či z reštriktívne máme prejsť do prostredia uvoľnených sadzieb,“ vyjadril sa Kažimír.
„Pokiaľ sa sadzby priblížia zhruba k trom percentám, tak to opäť naštartuje realitný trh tak, ako sme boli zvyknutí, pred rokom 2022,“ myslí si Pálenčár.
Kľúčová je inflácia
„Na druhej strane, výraznejší a dlhodobý pokles úrokov je neistý. To vyplýva najmä z neistoty ohľadom stavu verejných financií a schopnosti vlády ich zlepšovať,“ vysvetlila expertka na hypotéky a riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová.
Pre centrálne banky je kľúčový vývoj inflácie a rast hrubého domáceho produktu.
„Pokiaľ sa pozrieme na predikciu roku 2025, tak treba povedať, že tak nárast DPH, ako aj ďalšie náklady, ktoré svojim spôsobom firmy premietnu do koncových cien pre spotrebiteľov, či už hovoríme o transakčnej dani, alebo hovoríme o zvyšovaní dane z príjmov pre mnohé právnické osoby, tak sa do určitej miery premietnu do nárastu cien a budú tlačiť na rast inflácie,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.
Nehnuteľnosti sú zhruba o šesť percent drahšie v porovnaní s prvým kvartálom tohto roku. Odborníci sa zhodujú, že ich ceny pritom budú ešte rásť. Počas roku až roku a pol o dvojciferné čísla.