Poslancov parlamentu čaká v utorok (21. 1.) mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde. Zvoláva ju opozícia, ktorá je proti krokom vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Koalícia má naďalej v Národnej rade SR krehkú väčšinu. Napriek tomu verí, že odvolávanie ustojí a v SNS a Hlase-SD nastane zmier.
Vláda Roberta Fica zabezpečila amnestiu vlastným ľuďom, keď upravila trestné zákony. Zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Zvýšila dane a premiér si podáva ruky s ruským prezidentom, ktorý vojensky útočí na Ukrajinu. Aj toto sú dôvody opozičných poslancov, pre ktoré požadujú pád vlády.
“Už ani vládna koalícia si nie je istá, že sa dožije do roka a do dňa. V tom babráctve, amaterizme a v rozhádzaní podliezli aj tú super nízko nastavenú latku Igorom Matovičom,“ uviedol poslanec NR SR Tomáš Valášek (PS).
“Myslím si, že vláda je úplne v poriadku a celkovo aj poslanci. Myslím si, že sú to štandardné veci. Takisto ako sa aj v manželstve pohádate a na konci dňa je všetko ok,“ vyhlásil poslanec NR SR Daniel Karas (Smer-SD).
Mimoriadnej schôdzi k vysloveniu nedôvery vláde sa v Správach venoval redaktor STVR Silvester Roštár:
Nezhody nastali už v minulom roku
Nezhody nastali ešte v uplynulom roku medzi poslancami vnútri strán a preto v Národnej rade SR nemohli opakovane schvaľovať zákony. V koaličnej SNS traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka hovorili, že sú nevypočutí. K dohode s Andrejom Dankom (SNS) však za tri mesiace nedošlo.
“Vládu podporíme a podržíme. Andrej Danko sa zatiaľ nemá k činu,“ povedal poslanec NR SR Rudolf Huliak (nezaradený).
“Nemyslím si, že naše stretnutie by tento problém vyriešilo, ale myslím, že sme pokročili. Pán Huliak, pokiaľ nemá cieľ rozbiť vládu, musí pochopiť, že musí byť jej súčasťou. Nemôže nás však vydierať,“ uviedol Danko.
Zákony neprechádzali ani pre štyroch poslancov zo strany Hlas. Ako tvrdia, vládu v utorok nepovalia. Požadujú však konštruktívnu debatu. Podľa predsedu strany Matúša Šutaja Eštoka by sa stretnutie s nimi malo uskutočniť koncom týždňa na pracovnom kongrese strany.
“Podporíme vládu pri hlasovaní o nedôvere tak, ako dlhodobo komunikujeme,“ ozrejmil poslanec NR SR Samuel Migaľ (Hlas-SD).
Proruská propaganda a agresívny slovník
Opozícia vyčíta premiérovi, že šíri proruskú propagandu a jeho agresívny slovník negatívne vplýva na spoločnosť. Robert Fico prisľúbil, že príde čeliť vysloveniu nedôvery v parlamente.
“Očakávam, že premiér Fico vystúpi a bude rečniť dlho. Budú mu drukovať ministri a nás opozíciu odsunú až do ďalšej časti schôdze. Očakávam to, čo sme už zažili aj pri iných odvolávačkách, že vinu budú hádzať na predchádzajúce vlády Matoviča, Hegera, Ódora a podobne,“ konštatoval poslanec NR SR Marián Čaučík (KDH).
“Neobávam sa, že by padla vláda a že by boli na základe utorkového hlasovania predčasné voľby. Bez toho, aby prechádzali v parlamente zákony sa dlhodobo vládnuť nedá. To je odkaz našim koaličným partnerom,“ uviedol poslanec NR SR Marián Kéry (Smer-SD).
“Vláde vyčítam spackanú konsolidáciu, nulové šetrenie na strany vlády. Vyčítam im nákup nových triskáčov. A slová pána Gašpara, že by uvažoval o vystúpení z EÚ a NATO,“ povedal poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
“Táto vládna koalícia nemá alternatívu. Všetci by sme si mali uvedomiť zodpovednosť, ktorú nám voliči dali,“ dodal poslanec NR SR Michal Bartek (Hlas-SD). Aby došlo k pádu vlády, potrebná je nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, a teda 76 hlasov.