Aj napriek tomu, že sa vláda verejne odvoláva na určité časti utajovanej správy Slovenskej informačnej služby (SIS), na pochopenie jej súčasného konania by bolo treba zverejniť podstatnejšie informácie. Povedal to v rozhovore pre Aktuálne :24 bezpečnostný expert z Masarykovej univerzity Miroslav Mareš.
„Na to, aby sme pochopili, prečo teraz konajú tak, ako konajú, vrátane napríklad tajnej schôdze v parlamente, by bolo treba zverejniť podstatnejšie informácie,“ uviedol Mareš.
Chýba mu napríklad dôkaz o tom, že by bola utorková (21. 1.) mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolať vládu, prepojená so štruktúrami, ktoré majú dlhodobo destabilizovať krajinu.
„Správu som nevidel, takže môžem len špekulovať, o akú skupinu ide. Možno sú to mimovládne organizácie s programami, ktoré sa možno zameriavajú na demokratizáciu alebo ľudsko-právnym agendám,“ povedal Mareš. Dodal, že zatiaľ sa správa SIS zdá byť nejasná.
Ľudí to od protestov neodradí
Myslí si, že odhodlaných demonštrantov, ktorí chcú prísť vyjadriť svoj nesúhlas s vládnou politikou a podporiť opozíciu, to neodradí od účasti na protestoch.
„Dokonca si myslím, že to niektorých ľudí môže motivovať k tomu, aby sa zúčastnili demonštrácií vo viacerých mestách alebo v zahraničí,“ priblížil Mareš.
Situácia však podľa neho posilňuje celkovú polarizáciu spoločnosti. „Možno až atomizáciu, pretože sa vytvárajú rôzne skupiny na rôzne témy. To ale nie je úplne nové,“ povedal.
Dodal, že slovenská spoločnosť sa v tomto smere pohybuje „v špirále zvyšovania napätia už pomerne dlho“. „V súčasnosti ide o ďalšiu eskaláciu tohto spoločensko-politického napätia,“ skonštatoval.