V donedávna najľudnatejšej krajine na svete klesá počet obyvateľov, a to tretí rok po sebe. Problémom v Číne je okrem iného vysoká úmrtnosť či nízka pôrodnosť. Peking sa tento fenomén snaží márne zastaviť.
Rastúce životné náklady, vysoká nezamestnanosť mladých či nepriaznivá ekonomická situácia. To sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo Čínska ľudová republika čelí kríze nízkej pôrodnosti.
„Je to jedna z najnákladnejších krajín, čo sa týka vychovávania detí. Je to zapríčinené tým, že vzdelanie je veľmi nákladné, čínska spoločnosť je veľmi kompetitívna,“ vysvetlila editorka organizácie Sinopsis Karina Kapounová.
Počet obyvateľov Číny bol podľa Národného štatistického úradu na konci minulého roka o takmer jeden a pol milióna nižší ako v roku 2023.
„V krajine evidujeme výrazný pokles pôrodnosti. Na konci roka 2024 sme mali miliardu 41 miliónov obyvateľov. Narodilo sa deväť a pol milióna detí a zomrelo jedenásť miliónov ľudí. Miera pôrodnosti bola šesť detí na tisíc obyvateľov,“ priblížil komisár Národného štatistického úradu Kang Yi.
Poklesu populácie Číny sa v Správach venovala redaktorka Diana Trnkusová:
Čína na konci 70. rokov zaviedla takzvanú politiku jedného dieťaťa. Mala zastaviť populačnú explóziu. Časom sa situácia aj postoj Pekingu zmenili.
„V roku 2021 zvýšili počet povolených detí na tri a prestali dávať pokuty za prekročenie a v poslednej dobe generálny tajomník Si Ťin-pching sám apeluje na ženy, aby plodili viacej detí a vytvorili nový trend rodiny,“ dodala Kapounová.
Ubúda pracovná sila
Klesajúca populácia má dosah aj na hospodárstvo. Na trhu ubúda pracovná sila a zvyšujú sa náklady.
„Podniky čelia ťažkostiam vo výrobe a prevádzke, zamestnanosť a rast príjmov sú pod tlakom a to ani zďaleka nie je všetko. Na to, aby sme videli zmenu, musí podpora hospodárskeho oživenia výrazne vzrásť,“ uviedol Kang Yi.
Peking však podľa analytikov viac financuje armádu ako hospodársku či sociálnu sféru. Čína prišla o titul najľudnatejšej krajiny sveta v roku 2023, keď ju predbehla India.