Slovensko a olympijské hry. Myšlienka, ktorá sa dostala na verejnosť koncom minulého roka. Priniesla možno veľké prekvapenie, nie je však nová. Projekt Poprad-Tatry 2006 sa dostal až do podoby kandidatúry.
V druhom prípade sa hovorilo o spoločnej kandidatúre s Krakovom 2022, čo však v referende v Poľsku v roku 2022 odmietli. Terajšie informácie sú o letných OH, čo podporil aj prezident MOV Thomas Bach, ktorý pred pár dňami poklepal základný kameň novej viacúčelovej haly v Šamoríne.
Podľa ministra cestovného ruchu a športu SR Dušana Keketiho sa realita o možnej spolupráci s Maďarskom pri organizovaní LOH pretaví do praxe až vtedy, keď vznikne oficiálna kandidatúra, ktorá bude aj podaná.
„Od začiatku deklarujeme, že sme v rokovaniach s maďarskou stranou o možnom čiastočnom využití niektorých našich športovísk, aby bol projekt udržateľný a nevyžadoval si až také veľké investície. Bavíme sa o areáli v Čunove, jazdeckom areáli v Šamoríne, niektorých futbalových štadiónoch a možno Slovakia ringu,“ vysvetlil Keketi v diskusnej relácii Slovenskej televízie Šport :24.
Projekt musí dávať ekonomický zmysel
Iniciatíva, aby bolo Slovensko zakomponované v letných OH, prišla zo strany nášho južného suseda, pričom je reč o roku 2036 alebo 2040.
„Príprava môže byť aj niekoľkoročná. My sme do debát vstúpili na jeseň minulého roka. Čaká ma ešte stretnutie s protistranou, štátnym tajomníkom pre šport v Maďarsku. Postupne budeme pridávať a rozširovať tento projekt,“ priblížil Keketi.
Minister ďalej zdôraznil, že projekt musí byť veľmi dobre pripravený, aby dával ekonomicky zmysel: „Nie sme krajiny ako Francúzsko či Brazília, ktoré si môžu dovoliť aj nejakú stratu z takýchto akcií. Dáme si pozor, aby to bolo udržateľné a ekonomicky efektívne a prijateľné.“
Podľa Keketiho by bolo medzinárodné podujatie takéhoto charakteru aj skvelou investíciou do budúcnosti: „Keby aj nemal vzniknúť finančný alebo ekonomický profit z celej aktivity, tak vznikne profit z toho, že sa spropaguje krajina a prilákajú sa zahraniční turisti.“
Keketi taktiež skonštatoval, že si nevie predstaviť lepšiu propagáciu Slovenska, ako formou športového podujatia takejto úrovne. Mrzí ho však, že po medializácii tejto témy došlo k určitému nepochopeniu. Nevyužiť príležitosť poskytnúť infraštruktúru pre potreby iných krajín vníma ako hrubé nepochopenie športu a hodnôt.
„Snažím sa od začiatku komunikovať, že ide o to, aby nevznikali finančné náklady, a aby to nevytváralo dojem, že v čase konsolidácie uvažujeme nad takýmito fantazmagóriami. Pracujeme zodpovedne, efektívne a určite by sme nešli do projektu, ktorý by mal negatívny. Snažíme sa aj verejne komunikovať, aby nebolo témou, že počas konsolidácie ideme alokovať miliardy na olympijské hry,“ uzatvára.